MOBIL.sk MOBIL.sk

Google Pay je spustený na Slovensku. Ako platiť v obchodoch len s mobilom?
zdroj: zdroj: wikipedia.org

Google Pay je spustený na Slovensku. Ako platiť v obchodoch len s mobilom?

V súčasnej dobe je možné pomocou Google Pay platiť v 43 000 slovenských obchodoch. Stačí vám mobil s NFC čipom a mobilná aplikácia.

Bezkontaktné platenie pomocou smartfónov nie je vo svete nič nové. V mnohých krajinách ide o bežný spôsob platenia v obchodoch, ale napríklad aj pri kupovaní lístkov na MHD. Slovensko však bolo v tomto smere tak trochu pozadu a o službách ako Android Pay či Apple Pay sme mohli maximálne tak čítať. To sa ale v týchto dňoch konečne mení. Bezkontaktné platby smartfónmi od Google totiž prichádzajú aj na Slovensko, navyše vo vylepšenej podobe – novinke Google Pay.

Google Pay je služba, ktorú spoločnosť predstavila len nedávno. Vznikla spojením aplikácie Google Wallet a Android Pay. Čo je zaujímavé, Slovensko je prvá krajina, ktorá sa môže pýšiť Google Pay v novej, inovovanej podobe. Od 28. marca teda môžete platiť na viac než 43 000 miestach na Slovensku, ktoré sú označené symbolom bezkontaktnej platby, len pomocou smartfónu.

zdroj: wikipedia.org

Google Pay môže používať každý, kto vlastní smartfón a jednu z piatich podporovaných bánk na Slovensku. Platba sa totiž realizuje výlučne cez mobil, ktorý musí obsahovať špeciálny NFC čip. Na tomto mobile je tiež potrebné mať nainštalovanú oficiálnu aplikáciu Google Pay. Do appky si nahráte akékoľvek debetné a kreditné karty Mastercard a VISA. Bohužiaľ, služba zatiaľ podporuje len zlomok slovenských bánk – 365 today´s bank, J&T Banka, mBank, Poštová Banka a Slovenská sporiteľňa. Tí, ktorí máte karty u iných bánk, si zatiaľ budete musieť počkať.

Je zaujímavé, že do appky si môžete vložiť viacero kariet a vyberať, ktorou práve nakúpite. V prípade, že aplikáciu nezapnete a len sa pokúsite zaplatiť, peniaze sa strhnú z predvolenej karty. Celý tento proces sa dá realizovať aj offline. Okrem kariet viete do smartfónu nahrať aj rôzne členské a klubové karty, takže môžete mať všetko na jednom mieste.

zdroj: youtube.com / Google Help

Platba prebieha podobne, ako pri platení kartou – stačí keď svoj smartfón priložíte na čip v obchode. Podobne, ako pri bezkontaktnej platbe kartou, pri sume do 20 eur nie je potrebné smartfón odomykať ani nijako overovať svoju totožnosť. Platby nad 20 eur musíte autorizovať niektorým z bezpečnostných prvkov ako napríklad PIN kód, odblokovanie pomocou obrazca alebo čítačky odtlačkov prstov.

Okrem platby fyzicky v obchodoch je možné využívať Google Pay aj na nákupy cez internet. E-shopy ale musia Google Pay podporovať. V tomto prípade nie je logicky potrebné ani vlastniť smartfón s čipom NFC.

Najnovšie z kategórie: Ostatné (mobily)

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio