MOBIL.sk MOBIL.sk

Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact: Vlajkové lode očami Japoncov
zdroj: Sony Mobile

Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact: Vlajkové lode očami Japoncov

Japonská spoločnosť Sony predstavila svoje nové vlajkové lode. Sú rýchle, majú nový dizajn, ale zároveň klamú telom. Na prvý pohľad by ste totiž zrejme nepovedali, že ide o to najlepšie z portfólia spoločnosti.

Sony sa už nejaký ten rok snaží nájsť správny prístup k mobilným telefónom. Aj keď sú totiž jeho smartfóny rýchle a dizajnovo vydarené, v posledných rokoch žiadny z nich nezaznamenal masovejší úspech. To značí, že je čas na zmenu.

40_Xperia_XZ2_Collection_Group
Sony Xperia XZ2 / Sony

Spoločnosť dnes preto predstavila modely Xperia XZ2 a XZ2 Compact so sviežim (guľatejším) dizajnom. Tie na prvý pohľad vôbec nevyzerajú ako vlajkové lode dneška. V Sony obliekli svoje nové Xperia do jemných pastelových farieb, všetky ich zaoblili a rozhodli sa nájsť rovnováhu medzi konzumáciou obsahu a jeho vytváraním. Nové Xperie sú tiež veľmi výkonnými kreatívnymi nástrojmi.

37_Xperia_XZ2 Compact_Collection_Group_LowRes
Sony Xperia XZ2 Compact / Sony

Oblejší tvar a prvotriedny výkon

O chod sa postará čip Qualcomm Snapdragon 845 kombinovaný so 4 GB RAM a doplnený o 64 GB internej pamäte. Väčšina verzií bude podporovať aj karty microSD s kapacitou až 400 GB. Výnimkou budú dualSIM verzie. Xperia XZ2 ponúkne 5,7-palcový FullHD+ HDR displej na celej prednej strane smartfónu, ktorý kryje ochranné sklo Gorilla Glass 5. Nedá sa však povedať, že displej by bol bezrámčekový. Preto môže predná strana popri iných zariadeniach vyzerať tak trochu archaicky. Operačným systémom bude Android 8.0 Oreo s používateľskou nadstavbou priamo od spoločnosti Sony.

sony xperia xz2
Tri farebné varianty Xperia XZ2 / Sony

Keď ste niekedy v minulosti chytili do rúk smartfón od Sony, mohlo sa vám stať, že ste ani netušili, o ktorý model sa jedná. Sony totiž zhruba 5 rokov používal dizajnový jazyk "OmniBalance", ktorý sa niesol v znamení jemnej evolúcie vzhľadu. Nove Xperie preto pôsobia veľmi sviežo, organicky a povedali by sme, že viac spadajú do súčasných dizajnových trendov spoločnosti Sony (robotický pes Aibo alebo ovládač od konzoly PlayStaion 4).


Starý známy fotoaparát, ale stále len s jednou optikou


Na zadnej strane so toho tiež dosť pomenilo. Sony v oboch prípadoch presunul šošovky fotoaparátu viac do stredu. Malo by sa tým eliminovať nechcené zachytávanie fotoaparátu prstami. Sony sa cíti veľmi sebavedomo, čo sa fotoaparátu týka. Aj tohtoročné modely obsahujú 19 megapixelové fotoaparáty Motion Eye. Na ich zadnej strane však stále nájdeme iba jednu optiku. Spoločnosť Sony však prisľúbila, že už čoskoro sa dozvieme viac aj o duálnom fotoaparáte z ich dielne. Ten si pravdepodobne nechávajú na prémiový model s prívlastkom Premium.

41_Xperia_XZ2_Liquid Black_Camera
Fotoaparát Motion Eye / Sony

Fotoaparát Motion Eye dokáže po novom nahrávať 4K HDR videá, ktoré by mali poskytnúť kvalitu porovnateľnú s filmovými kamerami. Super spomalený režim po novom zvládne 960 snímkov za sekundu až v rozlíšení Full HD. Sony opäť zakomponovalo funkciu snímania 3D objektov, ktoré neskôr môžete zdieľať na sociálnych sieťach alebo si ho jednoducho vytlačiť na 3D tlačiarni. Tento rok však funkciu podporuje už aj predná selfie kamerka.

Sony

Skutočne veľký zvuk

Sony venovalo dosť pozornosti aj zvuku. Xperia XZ2 je vybavená stereo reproduktormi, ktoré hrajú až o 20 % hlasnejšie než u jeho predchodcu. Zvláštnosťou je vedľajšia funkcia, o ktorej Sony hovorilo tiež. U modelu Xperia XZ2 totiť spoločnosť zväčšila motorček s vibračnou odozvou a naprogramovala ho tak, aby podporoval hudbu alebo niektoré ostatné elementy. Pri hraní akejkoľvek hry ju tak budete prežívať nielen po obrazovej a zvukovej stránke, ale zároveň ju budete prežívať aj rukami, keďže sa vám prostredníctvom nich budú do tela prenášať vibrácie.

41_Xperia_XZ2 Compact_White Silver__UI
Sony Xperia XZ2 Compact / Sony

A čo Xperia XZ2 Compact?

V globále je menšia verzia opäť dvojčaťom svojho väčšieho súrodenca. Nájdeme tu len pár odlišností. Displej má uhlopriečku iba 5 palcov, nepodporuje bezdrôtové nabíjanie, nenájdeme tu ani špeciálny vibračný motorček a batéria má kapacitu len 2870 mAh. Odlišujú sa tiež vonkajším dizajnom. Ostatné parametre sú však identické. Obidva modely budú dostupné od marca 2018.
Sony Xperia XZ2

zdroj: Sony Mobile / youtube.com

Sony Xperia XZ2 Compact

zdroj: Sony Mobile / youtube.com
zdroj: Sony

Najnovšie z kategórie: Sony

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio