MOBIL.sk MOBIL.sk

Ktoré štáty sveta majú najrýchlejšiu 4G sieť a ako sa umiestnilo Slovensko?
zdroj: OpenSignal

Ktoré štáty sveta majú najrýchlejšiu 4G sieť a ako sa umiestnilo Slovensko?

Rýchle siete 5. generácie sú už na ceste, ale nejaký ten rok to ešte potrvá. Zatiaľ si však budeme musieť vystačiť so 4G sieťami. Ako sú na tom s rýchlosťou a pokrytím jednotlivé štáty? A čo Slovensko?

5G siete budú umožňovať surfovanie s teoretickými rýchlosťami až 2 Gbps, čo bude niekoľkonásobne vyššia rýchlosť, než používame momentálne. Lenže teraz sa zamerajme na siete 4. generácie.

Server OpenSignal, ktorý sa zaoberá globálnym pokrytím signálu zverejnil svoju výročnú správu, v ktorej hodnotí jednotlivé krajiny. Výsledky usporiadal do prehľadného rebríčka a tiež do mapy sveta, kde ukazuje, akú priemernú rýchlosť môžu obyvatelia jednotlivých štátov pri surfovaní používať a aká dobrá je dostupnosť 4G signálu. Slovensko sa neumiestnilo najlepšie, ale nedopadli sme ani vyslovene zle.

Čo sa týka pokrytia, najlepšie sa umiestnili krajiny Južná Kórea, Japonsko alebo Nórsko. Veľmi dobré výsledky majú naši južní susedia. Maďarsko sa umiestnilo vo svetovom rebríčku na 7. priečke. Česká republika je na 10. mieste. Slovensko v rebríčku dostupnosti 4G obsadilo 33. miesto. Nechali sme tak za sebou krajiny ako Rakúsko, Veľkú Britániu či Franzúzsko.  Ako posledné s dostupnosťou pod 50 % skončili Alžírsko, Salvádor, Srí Lanka či Egypt.

4G dostupnosť
OpenSignal


V rebríčku priemernej rýchlosti, ktorou môžu obyvatelia jednotlivých krajín surfovať, tu nastali len mierne zmeny. Na prvých troch miestach je Singapur, Holandsko a Nórsko. Maďarsko je piate, čím potvrdzuje svoju dominanciu v kvalite služieb 4G v našom regióne. Slovensko sa umiestnilo na 29. priečke. Na chvoste sú India, Alžírsko, Indonézia alebo Filipíny.

4G rychlost
OpenSignal

U nás poskytujú pripojenie prostredníctvom 4G siete všetci štyria mobilní operátori (O2, Orange, Telekom, Swan - 4ka), pričom jednotlivé rýchlosti sa veľmi líšia v závislosti na polohe. Najmä v nížinách a v oblasti väčších miest sú inštalované rýchlejšie siete, aby ľudia nepociťovali spomalenie pri pripojení väčšieho množstva používateľov.

OpenSignal


Slovensko má teda priemernú rýchlosť 4G pripojenia 26,58 Mbps a mieru pokrytia 79,96%. Najrýchlejšie surfujúci ľudia v Singapure si užívajú priemerné rýchlosti 44,31 Mbps a Južná Kórea dosahuje až 97,49 % pokrytie 4G sieťami. Výsledky sa od podobnej správy v minulom roku veľmi nemenili, pretože operátori sa už pomaly začínajú sústrediť na 5G sieť. Masívne investície do súčasnej generácie sietí by z obchodného hľadiska totiž už nedávali zmysel.

OpenSignal

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio