MOBIL.sk MOBIL.sk

Tento mikroskop pre váš smartfón si môžete vytlačiť na 3D tlačiarni
zdroj: nature.com

Tento mikroskop pre váš smartfón si môžete vytlačiť na 3D tlačiarni

Pokiaľ vás fascinuje miniatúrny svet, určite vás zaujme tento malý mikroskop, ktorý si môžete pripojiť k svojmu smartfónu.

V austrálskej RMIT Univerzite vyvinuli zaujímavý prístroj, ktorý zaujme každého milovníka biológie. Ide o malý mikroskop, ktorý si dokážete pripojiť na svoj smartfón a pomocou kamery pozorovať miniatúrne objekty. Vďaka svojim malým rozmerom nezaberie veľa miesta a pokojne ho zmestíte aj do vrecka.

Nejde síce o nič nové, ale v porovnaní s ostatnými mikroskopmi pre smartfóny je niečím unikátny. Nepotrebuje žiadny zdroj napájania a nemá v sebe zabudovaný svetelný zdroj. Väčšina podobných mikroskopov toto všetko obsahuje, aby ste vôbec boli schopní vzorky pozorovať. Mikroskop z austrálskej univerzity ale využíva blesk zabudovaný v smartfóne.

V drobnom zariadení je ukrytý priestor, cez ktorý prejde svetlo z blesku fotoaparátu. To následne odzadu osvetlí pripravené vzorky. Keďže mikroskop využíva zabudovaný blesk v smartfóne, celé zariadenie môže byť menšie a jednoduchšie.

41598_2018_21543_Fig1_HTML
nature.com

„Externé LED svetlá a napájacie zdroje vedia spraviť celé zariadenie prekvapivo objemné, ťažkopádne a náročné na zmontovanie,“ vysvetľuje Antony Orth, výskumník z RMIT University. „Krása nášho dizajnu spočíva v tom, že mikroskop viete zostaviť jedným jednoduchým montážnym krokom a nevyžaduje žiadne ďalšie osvetlenie. To výrazne znižuje náklady a zložitosť montáže.“

Výskumníci vytlačili funkčný mikroskop cez 3D tlačiareň. Čo je ale zaujímavé, rovnaký model si môžete vytlačiť aj vy, ak samozrejme vlastníte 3D tlačiareň. Pokiaľ nie, stále je tu možnosť osloviť na to nejakú firmu. Celý súbor na tlačenie totiž zverejnili bezplatne online na stránkach cnbp.org.au. Takže už vám nič nebráni v tom, vytlačiť si vlastný mikroskop, pripojiť ho k smartfónu a skúmať miniatúrny svet. Výskumníci testovali svoj prístroj na vzorkách zooplanktónu a býčích spermiách. Na čom ho budete testovať vy?

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio