Mobil.sk Mobil.sk

Nová metóda čistenia vody grafénom pomôže miliónom ľudí
zdroj: CSIRO

Nová metóda čistenia vody grafénom pomôže miliónom ľudí

Viete si predstaviť, že z akokoľvek špinavej vody by ste dokázali urobiť pitnú behom jedného jediného kroku? Možno stojíme na prahu objavu, ktorý zmení životy miliónov ľudí v chudobných krajinách.

Pitím znečistenej vody na svete ročne umrie niekoľko miliónov ľudí. Výskumníci však vyvinuli proces, ktorý dokáže čistiť vodu, bez ohľadu na to, ako veľmi je špinavá, a to v jedinom kroku. Vedci z austrálskej výskumnej organizácie CSIRO vytvorili filtračnú techniku ​​s použitím tenkej grafénovej vrstvy posiatej mikroskopickými nano-kanálikmi. Vrstva síce prepúšťa vodu, ale dokáže zastaviť všetky znečisťujúce látky. Proces bol nazvaný "Graphair" a je taký účinný, že vzorky vody z prístavu v austrálskom meste Sydney boli po filtrácii vhodné na konzumáciu.

Sydney-harbour
Odoberanie vzoriek pre pokus / CSIRO

A kým je materiál grafén na výrobu finančne náročnejší, Graphair je ako technológia vcelku lacnou a rýchlou záležitosťou. Je tiež šetrná k životnému prostrediu, pretože jej hlavnou zložkou je obnoviteľný olej zo sójových bôbov, ktorý maximalizuje účinnosť čistenia tejto techniky.

Čistenie vody je veľmi komplexný proces, ktorý má niekoľko častí. Nový objav by mohol mať výrazný vplyv na kvalitu života skoro 2,1 miliardy ľudí, ktorí nemajú prístup k pitnej vode.

A Graphair sample
Vzorka grafénu uložená v sieťke / CSIRO

"Všetko, čo potrebujeme, je teplo, náš grafén, membránový filter a malé vodné čerpadlo. Dúfame, že v budúcom roku začneme testovať v rozvojových komunitách," povedal autor projektu Dr. Dong Han Seo. Dodal tiež, že hľadajú partnerov z priemyslu, ktorí by im pomohli možnosti technológie Graphair rozšíriť. V budúcnosti by ju chceli aplikovať aj na morskú vodu alebo priemyselné odpadové vody.

Proces výroby grafénu

Čo je to grafén?

Grafén je jedna plochá vrstva atómov uhlíka natesno naukladaných do dvojrozmernej (2D) šesťhrannej kryštalickej mriežky a je základným stavebným prvkom pre grafitové materiály všetkých rozmerností. (zdroj: Wikipedia)

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Fun rádio