MOBIL.sk MOBIL.sk

Apple a LG odkúpia firmu na výrobu mikro-displejov. Čaká nás revolúcia v zobrazovaní?
zdroj: maxipixel.freegreatpicture.com

Apple a LG odkúpia firmu na výrobu mikro-displejov. Čaká nás revolúcia v zobrazovaní?

Zdá sa, že technológia OLED je tým pravým orechovým pre smartfóny a inú smart elektroniku. Lenže aj tento typ displejov má svoje limity. Tie rieši technológia OLED microdisplay.

Podľa Komisie pre burzu a cenné papiera (SEC) bude spoločnosť eMagin, ktorá vyrába OLED mikro-displeje, v budúcnosti odkúpená spoločnosťami Apple, LG, Valve a inými. Tí do nej investovali 10 miliónov amerických dolárov. Na čo im ale OLED mikro-displeje vlastne budú?

Spoločnosť eMagin bola založená v roku 1993 a odvtedy sa venuje vývoju a výrobe mikro-displejov, ktoré sú hojne využívané v priemysle, zdravotníctve ale aj vo vojenskom priemysle. Ponúkajú totiž extrémne rozlíšenie vo veľmi malých uhlopriečkach displejov. Keď si nižšie pozriete porovnanie klasického super jemného displeja klasického smartfónu s OLED mikro-displejom pod mikroskopom, určite pochopíte, o čom je reč. Mikro-displeje sa používajú v moderných mikroskopoch alebo sledovacích zariadeniach, kde je kvalita zobrazenia na prvom mieste.

emagin-display-comparison
OLED mikro-displeje sú veľmi jemné, ale pri väčších uhlopriečkach nákladné na výrobu / eMagin

V súčasnej dobe plnej rozšírenej (AR) a virtuálnej (VR) reality sa však evidentne nachádza ešte jedno odvetvie, kde by sa technológia OLED mikro-displejov dala efektívne (a komerčne) využiť a veľké technologické spoločnosti sú si toho vedomé. Keď totiž prišli na trh prvé mobily podporujúce funkciu rozšírenej reality, ktoré sa vkladali do špeciálnych okuliarov, všetkým veľmi rýchlo došlo, že toto nebude cesta. Smartfóny sa totiž pri AR a VR veľmi rýchlo vybíjali. Preto prišla nová generácia okuliarov, ktoré už ponúkali vlastné displeje a tiež vnútorné komponenty. Tu však dojem brzdila použitá technológia displeja. Aj na tom najjemnejšom klasickom displeji totiž vidíte, že ide iba o displej, čo v konečnom dôsledku kazí zážitok. Nehovoriac o mnohých iných nedostatkoch ako latencia či obnovovacia frekvencia. S OLED mikro-displejmi by sa nám toto už nemalo stať a evidentne to vedia aj technologickí giganti.

emagin-display-magnified
OLED mikro-displej v porovnaní s obyčajným OLED displejom pod mikroskopom / eMagin

Spoločnosť Apple je už dlhšie podozrievaná, že chystá vlastné zariadenie pre rozšírenú realitu a LG je tiež v hre so svojim LG 360 VR. K celej problematike sa vyjadril šéf hernej spoločnosti Valve ešte v roku 2017:

"Chystáme sa posunúť z tohto miesta, kde beží virtuálna realita na relatívne malom rozlíšení do miest, kde bude toto rozlíšenie vysoké ako nič iné. Rovnako sa zlepšenie bude dotýkať obnovovacej frekvencie, ktorá bude lepšia ako v mobiloch či počítačoch. Uvidíte, že VR priemysel pokorí súčasné technológie displejov. Začne sa to už v rokoch 2018 a 2019, kedy budete hovoriť o neskutočne vysokých rozlíšeniach."

Po tomto vyhlásení a investícii do firmy na výrobu prevratných displejov to vyzerá, že nás čaká svetlá budúcnosť. Aspoň čo sa zobrazovania týka. Takto kvalitné displeje v kombinácii s dnešným výkonným hardvérom a foto-realistickou grafikou nám už čoskoro môžu priniesť dokonalý zážitok z virtuálnej reality.


Kremíkový mikro-displej

zdroj: youtube.com

Najnovšie z kategórie: Rozšírená realita

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio