MOBIL.sk MOBIL.sk

POTVRDENÉ: Olympiáda čelila počas otváracieho ceremoniálu kybernetickému útoku
zdroj: Pixabay

POTVRDENÉ: Olympiáda čelila počas otváracieho ceremoniálu kybernetickému útoku

Čínske úrady už vedia, kto je zaň zodpovedný. Vo vyjadreniach sú však opatrné.

Úrady zaznamenali podozrivú činnosť v ich systéme počas otváracieho ceremoniálu ZOH 2018 v Pchjongčchangu. Organizátori zistili, že zatiaľ čo boli športovci na prehliadke, niekto sa pokúsil zneužiť služby ako internet alebo televíziu. Všetko však bolo obnovené a vyriešené v relatívne krátkom čase. Hovorca Sung Baik You tiež potvrdil, že vedia, kto má útok na svedomí, ale po dohode s Medzinárodným olympijským výborom sa rozhodli nezverejňovať zdroj útoku.

Zrejme najviac ľudí bude v tejto súvislosti ukazovať prstom na Rusko, pretože to by sa mohlo takýmto spôsobom odplatiť za stopku na olympiáde. Tú krajina dostala po pozitívnych dopingových testoch. Ruskí športovci teda na samotných hrách súťažiť môžu, ale nie pod ruskou vlajkou. Ďalším faktom je aj útok ruských, štátom platených hackerov na olympiádu 2016 v Rio de Janeiro.

Pod drobnohľadom je aj Severná Kórea, ale v tomto prípade je jej účasť na útoku skôr nepravdepodobná. Jej hranice sú vzdialené iba 50 km od čínskeho mesta Pchjongčchang a spolu s Južnou Kóreou majú na olympijských hrách spoločné týmy, ktoré majú posilniť chladné vzťahy oboch krajín na kórejskom polostrove. Akýkoľvek kybernetický útok zo severokórejskej strany by túto snahu o upevnenie vzťahov zmaril.

Nech je už za útok zodpovedný ktokoľvek, aj tu je vidieť, že kyber-útoky sú jednoducho symbolom dnešnej doby. Dejú sa dokonca aj na súťaži, ktorá je stelesnením globálnej harmónie. Ani olympijské hry teda nie sú voči digitálnym votrelcom imúnne. Ponúkajú totiž veľký mediálny priestor, ktorý hackeri radi využívajú na pútanie pozornosti a robenie rôznych vyhlásení.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio