MOBIL.sk MOBIL.sk

Ako brutálneho vraha usvedčil vlastný iPhone
zdroj: pxhere.com, pexels.com

Ako brutálneho vraha usvedčil vlastný iPhone

Tragický, no zároveň bizarný príbeh sa stal v Nemecku. Polícia tam použila ako dôkaz údaje z aplikácie Zdravie.

V prípade, že premýšľate nad tým, že by ste spravili niečo nelegálne, dáme vám jednu radu. Svoj smartfón si radšej nechajte doma. A ak bez neho náhodou nevydržíte, aspoň si ho vypnite. Inak môžete dopadnúť ako afganský utečnec Hussein Khavari, ktorý je podozrivý z brutálnej vraždy študentky medicíny v Nemecku.

V roku 2016 objavila nemecká polícia v rieke mŕtve telo dievčaťa. Mladá študetka bolo podľa všetkého znásilnená, zabítá a následne hodená do rieky. Dôkazy vtedy smerovali na afgánskeho utečenca Husseina Khavariho. Ten sa ale odmietal priznať a polícia proti nemu nemala dostatok dôkazov. Zdalo sa, že ostane bez trestu.


Až kým jednému z policajtov nenapadlo overiť si jeho smartfón. Hussein totiž vlastní iPhone 6S, ktorý ponúka svojim používateľom aplikáciu Zdravie. Tí, ktorí s iPhonom nemáte skúsenosti, Zdravie je aplikácia, ktorá okrem iného zbiera údaje o fyzickej aktivite majiteľa. Je štandardom v každom zariadení s iOS a zaznamenáva napríklad počet prejdených krokov, poschodí a iné druhy fyzickej aktivity.

Polícia teda tušila, že v násilníkovom iPhone sa môžu ukrývať potrebné dôkazy. Ten im ale odmietol poskytnúť prístup k svojmu mobilu. Policajti sa snažili dostať sa do neho svojpomocne, avšak nakoniec oslovili tretiu stranu - nemeckú spoločnosť, ktorej sa obranu Apple podarilo prelomiť. Polícia sa tak dostala k citlivým údajom.

Podľa údajov z aplikácie mal muž v ten deň chodiť po schodoch. Táto "aktivita" sa presne zhoduje s podozreniami policajtov, pretože práve v tento čas mal muž ťahať ženu po schodoch k rieke. Aplikácia tiež viackrát zaznemanela “náročnejšiu” aktivitu. Všetky informácie presne sedeli s výpoveďami svedkov aj terénom v danej oblasti. K dôkazom sa tak pridal ďalší - iPhone obvineného.

Bohužiaľ, muž zatiaľ stále nebol odsúdený, pretože v prípade je viacero nejasností. iPhone 6S a aplikácia Zdravie však významne prospeli celému prípadu. Doba sa skrátka posúva a s ňou aj spôsoby vyšetrovania a dôkazy. Vrahom a zlodejom už nestačí dávať si pozor na to, aby nezanechali odtlačok na kľučke, ale aj "odtlačok" vo vlastnom mobile.


Najnovšie z kategórie: iPhone

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio