MOBIL.sk MOBIL.sk

Všetko, čo potrebujete vedieť o rýchlych 5G sieťach
zdroj: MOBIL.sk

Všetko, čo potrebujete vedieť o rýchlych 5G sieťach

Už je to nejaký ten rok, čo nám operátori priniesli rýchle 4G siete. Vývoj sa však nezastavil a na dvere nám klope ďalšia generácia. Čo o nich vieme a čím sú ine?

1. Sú naozaj veľmi rýchle

Zrejme je čas povedať si nie len to, že budú rýchle, ale tiež ako veľmi budú rýchle. Nuž, v porovnaní so sieťami 4G LTE to bude veľký rozdiel. Siete 5. generácie budú rýchlejšie niekoľkonásobne. Dokonca budú rýchlejšie než bežné pripojenie na internet, ktoré máte doma.

4G siete môžu v reálnej prevádzke prenášať dáta rýchlosťou teoreticky až 300 Mbit/s. Lenže 5G siete sú toho schopné až dorýchlosti 5 Gbit/s, čo znamená, že budú vyše 16 krát rýchlejšie. A to pôjde len o prvú generáciu 5G modemov.


2. Nie je to len o rýchlosti

Samozrejme, že oháňanie sa číslami rýchlosti by samo o sebe nebolo až tak úžasné. Lenže 5G siete majú aj podstatne vyššiu kapacitu než súčasná generácia. Určite ste zažili situáciu, keď sa na námestí alebo festivale nebolo možné pripojiť, resp. bolo pripojenie šialene pomalé. To preto, lebo bolo na jeden vysielač nárazovo pripájaných strašne veľa zariadení.

So sieťami piatej generácie sa vám nič podobné nestane. Sú schopné pripojiť až milión zariadení na kilometer štvorcový. Tiež budú poskytovať oveľa nižšiu latenciu siete. Zariadenia budú jednoducho komunikovať online rýchlejšie. A to nás privádza k ďalšiemu bodu...


3. 5G siete nebudú iba pre smartfóny

Keďže na tak malú plochu by ste zrejme ťažko napchali milión smartfónov aj s používateľmi, očividne tu stane aj miesto pre iné zariadenia. A tu sa podržte. Siete budúcej generácie budú určené pre bankomaty, samoriadiace autá, virtuálnu realitu, smart doplnky, počítače a veľa iného. Jediné, čo bude potrebné, bude karta SIM. Nie je to skvelé?


4. Nebude to lacné

Keďže pôjde o naozaj prevratnú technológiu, minimálne zo začiatku to niečo bude stáť. My máme na Slovensku všeobecne vysoké ceny mobilného internetu v porovnaní so svetom, takže nás sa rozdiel zrejme dotkne menej. Navyše spoločnosť Qualcomm po krátkom čase predpovedá výrazný pokles cien. Udeje sa tak hneď, ako bude službu využívať dostatočne veľa ľudí, ktorí sú ochotní si priplatiť za nadštandard. Samozrejme, presný časový rámec nie je známy.


5. Ešte nie sme v cieľovej rovinke

Presne tak, všetko je ešte len v plienkach. Samotný 5G štandard je už hotový, ale teraz sa začína byrokratický kolotoč, kde operátori a výrobcovia zariadení idú spisovať dohody a robiť plány pre výstavbu a financovanie. Viacerí analytici sa však zhodujú, že rok 2020 by mohol byť tým vytúženým míľnikom pre zavádzanie sietí 5. generácie. Internet sa tak stane bežnou súčasťou naších životov. Všade.

Najnovšie z kategórie: Ostatné (mobily)

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio