MOBIL.sk MOBIL.sk

Kam so starými mobilmi? Poradíme vám!
zdroj: MOBIL.sk / pixabay.com

Kam so starými mobilmi? Poradíme vám!

Kedysi sa mobily kupovali na podstatne dlhšiu dobu než je tomu dnes. Smartfóny sa stali totiž nielen každodennými spoločníkmi, ale v mnohých prípadoch aj m'odnym doplnkom či symbolom prestíže. Tie starši, použité sa nám potom hromadia doma. Kam s nimi?

V minulom roku sa vyexpedovalo 1,472 miliardy mobilov a počet ich používateľov prekročil počet 2,3 miliardy. Očakáva sa, že v tomto roku bude na svete 2,53 miliardy používateľov mobilov. Každý z nich však občas svoj telefón vymení za novší, hoci k tomu niekedy nie je žiadny dôvod. Staré mobily sa hromadia a ľudia ich často len tak vyhodia do koša alebo ich skladujú doma v skriniach.

Dobrou správou je, že možností ako sa zbaviť starých mobilov je hneď niekoľko. Pokiaľ doma máte funkčné (alebo aj nefunkčné) telefóny, vždy je možnosť, ako s nimi naložiť. Ponúkneme vám niekoľko úplne bežných možností, ktoré problém s hordou starých mobilov v domácnosti vyriešia raz a navždy.

Predajte ho na internete

No áno, je to jednodoché povedať, ale kde? Môžete skúsiť vytvoriť inzerát v internetových bazároch alebo na e-bay. Pamätajte, že medzinárodné portály znamenajú viac kupujúcich ľudí a možno sa z nejakého dôvodu práve ten váš kúsok niekomu môže hodiť. Či už na náhradné diely alebo len tak zo sentimentu. Samozrejme najlepšie cenené sú funkčné, vizuálne zachovalé kusy s kompletným balením a krabicou.

Ak by ste mali akýkoľvek starý mobil nepoužitý a originálne zabalený vo fólii, možete ho predať za vyššiu čiastku než ste ho kúpili. Vždy to však závisí na šťastí a na tom, či niekto hľadá práve to, čo ponúkate. V globále sa zrejme nebude jednať o žiadnu závratnú sumu, za ktorú predáte svoj starý používaný mobil, ale aspoň sa ho zbavíte a môžetena tom niečo získať.


Dajte ho do múzea

Zhruba pred pol rokom sme písali o neobyčajnom múzeu mobilov, ktoré na Slovensku máme. Nachádza sa v Dobšinej a článok o ňom si môžete prečítať tu. Takéto múzeum je unikátom a pokiaľ ste nadšencom technológií, ktorý by chcel prispieť do takejto zbierky mobilov, jeho zakladateľ sa určite poteší. Navyše si doň môžete urobiť výlet a prezrieť si veľký kus mobilnej histórie. Viac informácií nájdete na facebookovej stránke múzea.


Odneste ho do elektra

Dnes sa recyklačný poplatok narátava do ceny zariadenia už pri jeho kúpe, preto sa aj možnosť mobil odniesť predajcovi stala trochu dostupňejšou. Kedysi ste mohli odniesť starý mobil do elektra alebo k akémukoľvek predajcovi len v prípade, že ste si išli v predajni rovno zadovážiť nový model. Dnes je to mierne inak. Malý elektroodpad s vonkajšími rozmermi do 25 cm, kam patria aj smartfóny, by vám mali prebrať v akejkoľvek predajni elektra bez zbytočných otázok.

Takto sa to nerobí...

Zberný dvor či zberná nádoba

Aj toto je jedna z ciest, ako sa zbaviť starých telefónov. Dokonca v niektorých prípadoch, keď sa na tom dohodnete, vám zberná spoločnosť môže prísť po mobily až k vám domov. Cestou je aj zberná nádoba na elektro-odpad, tých je ale zatiaľ ako šafranu. Na internete každopádne nájdete niekoľko firiem, ktoré sa zberom a odvozom elektro-odpadu zaoberajú.


Podporte dobrú vec

Raz či dvakrát za rok robia zberné akcie aj naši oparátori. O zbere sa dozviete z médií. Na operátoroch je super to, že ich nájdete v nákupných centrách, na pešej zóne alebo kdekoľvek, kde sa bežne pohybujete. Za vyzbierané mobily zvyknú ponúknuť nejakú symbolickú odmenu alebo minimálne príspevok na nejakú dobrú vec. Takže môžete byť ekologickí a štedrí zároveň.

Verím, že navrhnuté riešenia ponúkajú každému možnosť, ako sa zbaviť starých mobilov. Určite ich nevyhadzujte do komunálneho odpadu, pretože to zbytočne komplikuje proces recyklácie a navyše ide o priestupok, za ktorý môžete dostať podľa zákona pokutu až 1500 eur.

Najnovšie z kategórie: Tipy & Triky

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio