MOBIL.sk MOBIL.sk

Elon Musk to dokázal! Jeho raketa Falcon Heavy má za sebou úspešný štart
zdroj: SpaceX

Elon Musk to dokázal! Jeho raketa Falcon Heavy má za sebou úspešný štart

Po mnohých odkladoch jeho raketa odštartovala. Do vesmíru v nej dostal auto Tesla Roadster a k úspechu mu zablahoželal aj samotný americký prezident.

Elona Muska dnes ľudia nazývajú vizionárom. Má za sebou totiž niekoľko úspešných projektov, ktoré predbehli dobu. PayPal, Tesla, Hyperloop, SolarCity a mnoho ďalších zvučných mien má na svedomí práve on. V posledných dňoch sa však chystal najmä na jeden - SpaceX. Je to firma, ktorá chce osídliť iné planéty. Zo začiatku tomu nikto veľmi neprikladal vážnosť, lenže včera odštartovala testovacia raketa Falcon Heavy bez väčších problémov.

Návrat a pristátie prídavných rakiet

Falcon Heavy štartoval z Kennedyho vesmírneho centra na Floride pred polnocou nášho času. 27-motorovú raketu niesli ešte prídavné raketové jadrá, ktoré po odpojední úspešne pristáli vo vesmírnom centre. Úspešný štart rakety má teda spoločnosť SpaceX za sebou, ale kým dostane prvých ľudí na planétu Mars, ešte to nejaký čas potrvá. Pozitívne je, že všetko prebehlo v poriadku.

Pozrite si celý priebeh štartu a letu vo videu, ktoré sledovali desiatky miliónov ľudí

zdroj: SpaceX

Falcon Heavy je totiž najvýkonnejšou operačnou raketou na svete. Je vybavená technológiami, o ktorých sa konštruktérom rakiet pre misie Apollo pravdepodobne ani nesnívalo. Ďalšia pozítívna správa sa týka vynaložených prostriedkov na misiu. Kým štart Falconu Heavy si vyžiadal investície v hodnote 90 miliónov dolárov, NASA potrebovala v minulosti na niečo podobné až 1 miliardu amerických dolárov.

Starman upevnený v kokpite Tesly Roadster už putuje vesmírom

Raketa do vesmíru vyniesla tiež auto Tesla Roadster v čerešňovej červenej, ktoré vo vesmíre "šoféruje" bábka Starman. Na palube má pustenú hudbu Davida Bowieho. A takto si bude lietať po vlastnej orbite niekde medzi Zemou a Marsom, kým sa nestretne s nejakým vesmírnym telesom. Vynesenie auta do vesmíru nie je úplným rozmarom. Testovacia raketa musela byť zaťažená, aby simulovala náklad, ktorý raz bude niesť na červenú planétu.

A tu si ho môžete pozrieť v Live streame

zdroj: SpaceX
zdroj: twitter.com

K úspechu Elonovi Muskovi zablahoželal aj samotný americký prezident Donald Trump. Na svojom twitterovom účte napísal:

Gratulujem @ElonMusk a @SpaceX k úspešnému spusteniu #FalconHeavy. Tento čin, spolu s @NASA a komerčnými a medzinárodnými partnermi, naďalej ukazujú americkú vynaliezavosť v tom najlepšom!

Musk prezidentovi odpovedal:

Ďakujem Vám v mene spoločnosti SpaceX. Leží pred nami vzrušujúca budúcnosť!
2017-09-29+14+11+36
SpaceX

Musk však zároveň potvrdil, že prácu s Falconom Heavy teraz na istú dobu odložia. Potrebujú totiž financie investovať do vývoja inej rakety s názvom BFR (Big Fucking Rocket). Tá totiž bude schopná opakovaných letov, takže nebude potrebné stavať zakaždým novú raketu. To ušetrí množstvo finančných prostriedkov. Podľa obrázkov vidíte, že Falcon Heavy bol oproti BFR maličkou raketou. BFR bude môcť niesť viac nákladu a zaťaženia ako ktorákoľvek iná raketa v histórii. Bude mať až 31 motorov a dkáže prepraviť až 100 ľudí (teoreticky až 240). Na dĺžku bude mať 106 metrov a široká bude 9 metrov.

SpaceX

Bude veľmi zaujímavé sledovať, kam až sa projekty spoločnosti Space X dostanú. Budúcnosť sa zdá byť skutočne vzrušujúca. Prvá misia na Mars je plánovaná na rok 2022.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio