MOBIL.sk MOBIL.sk

Je 1000 eur za iPhone X na Slovensku veľa? Z jeho ceny v Indii sa vám zatočí hlava
zdroj: pexels.com

Je 1000 eur za iPhone X na Slovensku veľa? Z jeho ceny v Indii sa vám zatočí hlava

Od predstavenia iPhonu X už ubehlo skoro pol roka a jeho cena v slovenských obchodoch pomaly klesá. To sa ale nedá povedať o situácií v Indií, kde momentálne stojí o stovku viac, ako pri jeho predstavení.

Keď spoločnosť Apple predstavila v septembri minulého roka nový iPhone X, jeho cena nám vyrazila dych. Na smartfón za viac než tisíc eur sme neboli zvyknutí ani v prípade tejto spoločnosti. Navyše, jeho cena sa po celom svete líšila a na Slovensku sme si museli priplatiť ešte o niečo viac ako napríklad v USA. Medzi krajiny, kde po spustení predaja "desiatky", bola jej cena najväčšia, boli naši južní susedia. V Maďarsku stál 379,990 Ft, čo je v prepočte asi 1 200 eur.

Momentálne už kúpime najnižšiu verziu s 64GB pamäťou za 999 eur aj na Slovensku. Samozrejme, stále ide o obrovskú sumu pre väčšinu Slovákov. Môžeme byť ale radi, že nežijeme v Indii. Tam je jeho cena podstatne vyššia.

Najväčší problém v Indií je neustále zvyšujúca sa daň za dovážané produkty. Koncom minulého roka stúpla z 10% na 15%. Už vtedy bola kalifornská spoločnosť nútená podstúpiť určité zmeny a ceny jej produktov rástli. Najnovšie ale vláda oznámila, že vrámci ich rozpočtového plánu, zvýšia dovoznú daň až na 20%. Zdvojnásobenie výšky dane behom dvoch mesiacov sa poriadne odzrkadlí aj na cene iPhonov. Za 256GB iPhone X si tak indovia zaplatia 1699 dolárov.

Apple_Store_Bahnhofstrasse_77,_Zürich_(2009)
wikipedia.rog

Aby sme si celú situáciu vedeli predstaviť, začínajúca cena za 256GB "desiatku" bola 1 590 dolárov. Následne to vzrástlo na 1649 dolárov, až sa to nakoniec dostane na sumu 1699 dolárov, čo je v prepočte takmer 1400 eur. Len pre porovnanie, na Slovensku by sme si za tú cenu mohli kúpiť 64GB iPhone X a ešte by nám vyšiel aj nový iPhone 6S.

Zvýšenie cien sa prirodzene týka všetkých produktov Apple. Smarthodinky Apple Watch Series 3 napríklad stoja 505 dolárov. Takže nabudúce, až budeme nadávať na cenovú politiku Apple a to, že v USA stoja všetky produkty menej ako v Európe, spomeňme si na chudákov v Indii, kde je momentálne cena za najlepší iPhone X dokonca o stovku väčšia, ako pri jeho predstavení.

 
zdroj: imore.com

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio