MOBIL.sk MOBIL.sk

Viete, aký je vlastne rozdiel medzi AMOLED a LCD displejmi? My máme odpoveď
zdroj: anroidauthority.com

Viete, aký je vlastne rozdiel medzi AMOLED a LCD displejmi? My máme odpoveď

Displej je jednou z najdôležitejších súčastí na smartfónoch. Kryje skoro ich celú prednú časť a pomocou neho komunikujeme získavame informácie a komunikujeme so zariadeniami. V priebehu rokov sa ich kvalita zlepšila a dnes máme na trhu smartfóny s úžasnými displejmi, ktorých jemné rozlíšenie voľným okom ani nezachytíme. V súčasnosti sa používaju najmô 2 typy displejov. AMOLED a LCD. Ale aký je v nich vlastne rozdiel? Prečo by ste sa mali rozhodnúť práve pre jeden alebo naopak pre druhý? Tu je odpoveď.

AMOLED (Active Matrix Organic Light Emitting Diode)

Tieto displeje tu s nami už nejaky čas sú. Zjednodušene ide o veľmi tenkú vrstvu polymérov, ktoré sa rozžiaria pri dodaní elektrického prúdu. Používal ich Samsung alebo Motorola ešte vo svojich "hlúpych" véčkových telefónoch vo forme pôvodnej technológie OLED. Vetdy bola ich výroba veľmi drahá, používali sa teda ojedinele. Dnes je situácia odlišná, výrobná cena išla dole a ich kvalita narástla.

Určite ste už počuli, že AMOLED displeje majú dokonalú čiernu farbu. Jednotlivé pixely totiž nie sú podsvietené. Ak má pixel ostať čierny, tak sa jednoducho nerozsvieti, neprodukuje žiadne svetlo. To prináša niekoľko výhod. AMOLED displeje majú veľmi vysoký konstarst, dobrú čitateľnosť na slnku a pokiaľ máte prostredie s nejakým, čiernym pozadím, kde je tým pádom väčšina pixelov vypnutých, šetrí to batériu smartfónu.AMOLED displeje však majú aj svoje mínusy. Občas sa vám môže stať, že niektoré pixely jednoducho zhasnú a na displeji máte čierne bodky. Druhým neduhom je vypálenie displeja. Ak máte na obrazovke dlhodobo zobrazenú rovnakú vec, jej obrysy vidíte vypálené aj pri prepnutí na niečo iné. Vidieť to môžete na dlhšie vystavených funkčných kusoch v predajniach.

LCD vs. OLED (AMOLED)
androidauthority.com

LCD (Liquid Crystal Display)

Tento typ displeja je oveľa rozšírenejší. Je veľmi pravdepodobné, že váš smartfón, notebook alebo televízor má práve LCD displej. Ako už názov napovedá, je tvorený tekutými kryštálmi, dvojitým sklom a podsvietením. LCD panely teda nie sú tak tenké ako tie s AMOLED technológiou.Odkedy sa v LCD displejoch používa LED osvetlenie, aj čierne pixely sú nasvietené malým množstvom svetla a teda neposkytujú dokonalú čiernu ako AMOLED displeje. Na druhej strane pôsobia farby viac realisticky. V reálnom svete totiž nenatrafíte na dokonalú čiernu.Je ešte jedna vec, ktorú treba pri LCD displejoch spomenúť. A to je IPS technológia, ktorá zabezpečuje lepšie pozorovacie uhly. IPS používa značná časť dnešných smartfónov a notebookov.


ZHRNUTIE

Tak LCD či AMOLED? Nedá sa to určiť jednoznačne. Každému vyhovuje niečo iné. Ak máte radi výrazné a živé farby, siahnite po smartfóne s AMOLED displejom. Ako bonus budte mať možnosť lepšej výdrže batérie. LCD displeje môžu vedľa AMOLEDov vyzerať mdlo a vyblednuto, ale v skutočnosti majú reálnejšie podanie farieb, čo ocenia najmä ľudia pracujúci s fotografiami. LCD majú tendenciu vyžarovať viac modrej farby, AMOLEDy zas viac žltej. Ide teda len o vaše osobné preferencie.

Najnovšie z kategórie: Tablety

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio