MOBIL.sk MOBIL.sk

macOS High Sierra: Siera na steroidoch
zdroj: apple.com

macOS High Sierra: Siera na steroidoch

Ako už názov napovedá, nový operačný systém macOS High Sierra bude vylepšením toho súčasného s názvom Sierra. Opakuje sa tak situácia z roku 2009, keď Apple predstavil Mac OS X Snow Leopard po verzii zvanej Leopard. Tento systém navonok nepriniesol veľa zmien. Vylepšenia sa konali skôr pod povrchom. Pričom rýchlosť a vyladenosť systému z neho urobila legendu, z ktorej používatelia len s veľkou nevôľou prechádzali na novšie verzie.

Nebudete ich vidieť, ale všimnete si ich

Po vzore iOS dostane aj macOS nový moderný súborový systémApple File System (AFS). Doteraz Macy používali systém HFS+, ktorý bol vyvinutý pred 30 rokmi, v čase, keď boli počítače a monitory veľkosť krabice a výkon kalkulačky. Nový AFS je navrhnutý špeciálne pre nové SSD disky a 64bitovú architektúru. Je tým pádom rýchlejší, bezpečnejší.

Viditeľných zmien ponúkne macOS High Siera len niekoľko. Lepšie vyhľadávanie v aplikácii Mail, kde si môžete poštu triediť podľa ľudí, dátumu, času, kontextu a iných filtrov. Vylepšená bude aj aplikácia Photos, z ktorej sa pridanými funkciami stane poloprofesionálny nástroj na úpravu fotografií. Z ostatných funkcií spomeniem, že macOS dostane do vienka plnú podporu rozšírenej reality a podporu video štandardu HEVC (H.265). Ten je ako stvorený pre 4K videá a pri ich zázname dokáže ušetriť až 40% miesta v porovnaní so súčasným štandardom H.264.


Apple umožní po novom ukladať všetky správy z iMessage do iCloudu. Budú tak zálohované a prístupné na všetkých Apple zariadeniach. Hlasová asistentka Siri dostane okrem zmien spomínaných pri iOS 11 aj novú modernejšiu ikonku. A nesmieme zabudnúť spomenúť ani prehliadač Safari, ktorý sa stane bezpečnejším a prinesie pár veľmi zaujímavých zmien ohľadom obmedzenia sledovania stránkami pri surfovaní.

Dátum distribúcie pre koncových užívateľov je opäť jeseň tohto roka. V rámci systému macOS ešte spomeniem úložisko iCloud. Apple odstráni z ponuky 1TB úložisko a miesto neho ponúkne rovné 2 TB za rovnakú cenu 9,99 mesačne.

Najnovšie z kategórie: PC & Mac

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio