MOBIL.sk MOBIL.sk

Rodičia, pozor! 63 detských hier a aplikácií v Google Play prinášalo reklamu výhradne pre dospelých
zdroj: pexels.com

Rodičia, pozor! 63 detských hier a aplikácií v Google Play prinášalo reklamu výhradne pre dospelých

Ak ste si nikdy nejak podrobne nekontrolovali aplikácie, ktoré majú nainštalované vaše deti, zrejme je na to najvyšší čas.

Bezpečnostná spoločnosť Chceck Point identifikovala škodlivý softvér v 63 hrách a aplikáciách pre operačný systém Android. Zároveň oznámila, že väčšina z nich bolo určených deťom. Toto tvrdenie sa následne snažil vyvrátiť hovorca spoločnosti Google, ktorý uviedol, že všetky dotknuté aplikácie sú určené skôr všeobecnému publiku. Deti však väčšina hier zaujíma, a pokiaľ na nejakú v obchode s aplikáciami natrafia, neváhajú si ju stiahnuť a vyskúšať.

Jedna zo zobrazovaných reklám / zdroj: Check Point

Škodlivý kód spoločnosť Check Point nazvala "AdultsSwine". Ten posiela informácie o používateľovi späť na server a po otvorení aplikácie spustí jeden z troch procesov. Buď používateľovi naservíruje reklamu s erotickým obsahom, môže vás tiež vyzvať k inštalácii bezpečnostnej aplikácie, ktorá samozrejme bezpečnou vôbec nie je alebo alebo vám odporučí registráciu nového účtu, ktorá je však spoplatnená. Každý z týchto spôsobov narobí viac škody než osohu a bežný používateľ si to ani nemusí všimnúť.

Google sa však k situácii postavil ukážkovo a hneď začal škodlivé aplikácie zo svojho Google Play odstraňovať. Taktiež zrušil účty vývojárov týchto aplikácií. Je však potrebné sa mať na pozore, lebo aplikácie boli stiahnuté od 3 do 7 miliónov krát. Toto nie je poprvýkrát, čo systém schvaľovania aplikácií od Google sklamal. Ale prvý raz sa väčšina aplikácií a hier týkala najmä tých, ktoré sú určené deťom.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio