MOBIL.sk MOBIL.sk

Umelá inteligencia dokázala prečítať ľudské myšlienky. Kam až sa jej vývoj dostane? (VIDEO)
zdroj: youtube.com

Umelá inteligencia dokázala prečítať ľudské myšlienky. Kam až sa jej vývoj dostane? (VIDEO)

Kľudne by sme túto správu mohli nazvať správou roka. Ľudstvo je totiž o krok bližšie k tomu, aby dokázalo myšlienky premietať na obrazovke ako film. Prečíta nám ich totiž umelá inteligencia.

Japonskí vedci vytvorili umelú inteligenciu schopnú čítať mozgové vlny. Celý objav funguje tak, že obraz toho, na čo sa dotyčný človek práve pozerá, dokáže táto umelá inteligencia pomocou analýzy mozgových vĺn zrekonštruovať a myšlienku následne zobraziť na displeji. Pokiaľ sa teda dotyčný pozerá na písmeno "A", na displeji sa zobrazí dané "A" v trochu neurčitej a rozmazanej forme, takže umelá inteligencia v podstate vie prečítať, čo sa človeku zobrazuje v hlave. Je potrebné si uvedomiť, že celá technológia je ešte v plienkach, takže výsledky nie sú v žiadnom vysokom rozlíšení. Ale aj tak ide o skvelý pokrok, ktorý by ešte pred pár rokmi bol iba námetom na sci-fi poviedku.

"Prezentujeme tu novátorský prístup, pomenovaný ako hĺbková rekonštrukcia obrazu. Vizualizuje vnímaný obsah pomocou čítania ľudskej mozgovej aktivity."

Vedci 10 týždňov ukazovali testovaným subjektom rôzne obrázky a nahrávali ich mozgovú aktivitu. Niekedy boli mozgové vlny monitorované v reálnom čase, inokedy boli dotyční ľudia vyzvaní k tomu, aby si vybavili obrázok, ktorý videli pred chvíľou. Tieto dáta potom vedci použili ako základ pre umelú inteligenciu schopnú dekódovať a zobraziť to, na čo ľudia práve myslia.

zdroj: youtube.com

Dané obrázky vznikajú na základe toho, že umelá inteligencia na základe nazbieraných dát háda, na čo konkrétne myslíte. Ona nevidí obraz, na ktorý sa pozeráte, ale vie, že podobnú mozgovú aktivitu vykazovali ľudia, ktorí mysleli na taký tvar alebo hentakú farbu. Bude zaujímavé sledovať, ako budú výsledky vyzerať, keď sa technológia zdokonalí. Pokiaľ sa tak stane a výsledky budú podľa očakávaní dobré, mohli by sme sa dočkať novej doby, kde by sa veci ovládali myšlienkami. Ale to už je na iný článok.

zdroj: youtube.com

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio