MOBIL.sk MOBIL.sk

10 spôsobov ako zarobiť peniaze na internete. Je to ľahšie, než si myslíte
zdroj: MOBIL.sk / pixabay.com

10 spôsobov ako zarobiť peniaze na internete. Je to ľahšie, než si myslíte

Internet je miestom, kde dnes môžete zarobiť pekný balík peňazí. Je k tomu samozrejme potrebných niekoľko vecí, ale zároveň je to oveľa jednoduchšie, než si myslíte.

Je v podstate jedno, či hľadáte rýchle peniaze alebo si chcete vybudovať pasívny príjem do budúcnosti. Internet ponúka možnosť zarobiť si peniaze oveľa jednoduchšie, než ste si doteraz mysleli. Pokiaľ máte čo ponúknuť a máte aspoň malú trochu sebadisiplíny, v budúcnosti môžete zarábať peniaze bez toho, aby ste vstali z postele. Je to samozrejme povedané trochu zjednodušene, pretože ani internet vám nedá balíky peňazí bez toho, aby ste preto niečo neurobili.

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že na svete žije viac ako 7 miliárd ľudí a väčšina z nich denne používa internet na jednu jedinú vec - získavanie informácií. Svet je miestom, kde majú peniaze veľmi dôležitú úlohu. Ale nie sú najdôležitejšie, pretože ak peniaze miniete, vždy si môžete zarobiť ďalšie. Ľudia viac začínajú oceňovať čas. Minutý čas sa totiž obnoviť nedá, a tak sú ľudia ochotný platiť za veci, ktoré im ho šetria. Veľkú hodnotu má umenie, tovar alebo znalosti. Vy niečo môžete považovať za absolútnu samozrejmosť, ale iní sú za to ochotní platiť.

V neposlednom rade je tu fakt, že pokiaľ máte prácu od deviatej do piatej, ktorá nie je aj vašim koníčkom, môže byť vytváranie hodnôt tým pravým. Hoci sa totiž niečomu budete venovať po pracovnej dobe, nebudete mať vôbec pocit, že pracujete. Vaša činnosť vás bude "iba" napĺňať. Nejdeme teda hovoriť o tom, ako sa dostať rýchlo k veľkému objemu peňazí, ale skôr vám ukážeme spôsoby, ako sa dá privyrobiť si. Neskôr z toho môže byť zárobok na plný úväzok, ale to zavisí už len na vašej šikovnosti. Je vždy dobré, ak ovládate nejaký svetový jazyk, pretože môžete osloviť väčšie publikum. Ak totiž vytvárate niečo v slovenčine, oslovíte Slovákov a možno Čechov. V anglickom jazyku oslovujete 1,5 miliardy anglicky hovoriacich ľudí. Samsozrejme sú aj spôsoby, kde cudzí jazyk nepotrebujete, ale základná znalosť nikdy neuškodí. Aké sú teda možnosti?

#1 Napíšte e-book (e-knihu)


Ak radi píšete alebo máte básnické črevo, je hneď niekoľko spôsobov ako to na internete zúžitkovať. Môžete napísať elektronickú knihu. Stačí vám nájsť ten správny nástroj na ich rvorbu a písať. Fyzicky nepotrebujete vydavateľa, knihu stačí nahrať na stránku, či obchod, ktorý podobný obsah predáva. Na tvorbu môžete použiť Google Docs, iBooks Author, Calibre alebo Open Office, ktoré sú zadarmo. Knihu vyexportujete do niektorého s formátov.

#2 Píšte články pre svoj obľúbený web

Pokiaľ vás zaujíma nejaká téma a vy by ste sa jej radi venovali aj profesionálne, skúste osloviť niektorý zo serverov, či by nemal záujem o externého redaktora. Pre dané médium nemusíte pracovať na plný úväzok. Písaniu sa budete venovať vo voľnom čase a budete platený za počet napísaných článkov.


#3 Predávajte svoje fotografie online

Ak radi fotíte a jediné, čo sa s vašimi fotografiami deje, je to, že sa hromadia na vašom externom disku, začnite ich predávať. Ide o jednu z činností, kde jazyk nepotrebujete. Zaregistrujte sa na jednej zo stránok ako Shutterstock.comdreamstime.com alebo bigstockphoto.com a predávajte svoje foto výtvory. Podobné je to aj s grafikou. Ak si zistíte, ktoré témy sú predávané, viete veľmi dobre zacieliť a začať zarábať prvé peniaze.

#4 Predávajte zvuky alebo hudbu

V dnešnej dobe sa predáva všeličo a do tejto kategórie môžeme zahrnúť aj zvuk alebo hudbu. Nemusíte byť spevák a nemusíte mať nahrávacie štúdio. S malou trochou šikovnosti to zvládnete aj doma a s minimom investícií. Zvuky a hudba sa používajú do reklám alebo youtube videí. Príkladom stránok predávajúcich tento typ výtvorov sú premiumbeat.com alebo audiojungle.com. A k tomtuto ešte malá rada na záver, ak budete nahrávať zvuk splachovania v záchode, dajte si pozor, aby vám mikrofón nepadol do záchodovej misy. Hovorím z osobnej skúsenosti. Náhoda je blbec.

#5 Natáčajte videá

Youtube je fenomén a video je veľmi hľadaný obsah. Navyše ide aj o veľmi variabilný formát. Môžete ním baviť, vzdelávať, ukazovať, rozprávať príbehy alebo čokoľvek, čo vás napadne. Hoci na Slovensku nie sú zárobky z youtube tak vysoké, ako v zahraničí, aj my tu máme ľudí, ktorí sa úspešne prezentujú tvorením videí. Sú úkážkou toho, že sa to dá. Stačí len chcieť. Nepotrebujete kameru a vybavenie za tisíce, potrebujete nápad. Možno len ticho čaká vo vašej hlave, kým ho nájdete a ukážete celému svetu. Skúste sa teda zamyslieť, je to úplne zadarmo.

#6 Predávajte svoje umelecké výtvory

Ak vyrábate kvetináče, strúhate z dreva, maľujete alebo hačkujete, máte veľké šťastie. Vaše produkty sú totiž vo svete cenené a brané ako umelecké diela. Nemusí vám to zo začiatku dávať milióny, ale ak si v online priestore urobíte meno a značku, raz vaše výtvory, ktorými si trávite svoj voľný čas, môže kupovať celý svet. Pekným príkladom je stránka Etsy.com, čo je akási svetová verzia slovenského projektu Sashe.sk, kde nájdete výtvori ľudí od výmyslu sveta.

#7 Staňte sa šoférom Uberu alebo Taxify

Radi šoférujete? V tom prípade je tento bod práve pre vás. Porozmýšľajte nad možnosťou stať sa šoférom niektorej z prepravných služieb. Šoférovanie čistí hlavu a ak sa budete o svojich zákazníkov starať vzorne, môžete si veľmi slušne zarobiť. Šoférovanie patrí k obľúbeným činnostiam pre utrieďovanie myšlienok a teraz vám za to môžu aj platiť.

#8 Prenajmite svoj byt na Airbnb


Hotely sú out. Ľudia si hľadajú ubytovanie cez Airbnb. Ak máte nehnuteľnosť alebo iba voľnú izbu, je načase ju využiť. Pokiaľ je vaše bývanie zaujímavé tým, že je v blízkosti centra mesta, poprípade na samote alebo je to od vás iba na skok do najbližšieho aquaparku, neváhajte. Vyťažte zo svojej nehnuteľnosti maximum.

#9 Vyučujte online

Na dnešnej online dobe je skvelé, že na väčšinu úkonov absolútne nemusíte opustiť pohodlie domova. A mnoho ľudí toto obľubuje tiež. Zároveň je tu však túžba vedieť. Ak teda niečo viete naozaj dobre, porozmýšľajte nad možnosťou vyučovať online. Či už je to cudzí jazyk alebo ten náš, slovenský, nájdite ľudí, ktorí sa ho chcú naučiť a platiť vám za to, že sa im budete hodinu denne venovať.

#10 Staňte sa influencerom

Že neviete, čo to je? V skratke, založte si Instagram. Pokiaľ ste pekní, niečím zvláštny alebo vtipný, veľa sa foťte a fotky uverejňujte na Instagrame. Ľudia vás začnú sledovať, aby dostali každý deň dávku vášho ja. Po čase, keď vás bude sledovať množstvo ľudí, vás osloví nejaká firma, ktorá bude po vás chcieť, aby ste sa odfotili z ich produktom. Pravdepodobne vám za to aj zaplatí, pretože bude chcieť, aby všetcí tí, ktorí vás obdivujú, videli, že používate zubnú pastu značky XY. A takto sa môžete stať nielen zabezpečeným, ale aj slávnym. Influencerom môžete byť aj na Youtube alebo Facebooku. A úplne najlepšie je, keď ste všade.

Možností je nevyčerpateľné množstvo. Keby sme sa každej chceli venovať podrobne, mohol by z témy vzniknúť seriál na rok. Dôležité však je, že ste sa dočítali až sem a tým pádom s tým chcete niečo urobiť. Ak chcete zistiť, či je práve váš nápad predajný, stačí si otvoriť Google a hľadať. Veľa informácií je dostupných zadarmo a potom je v online priestore strašne veľa ľudí, ktorí vám za poplatok poradia. Oni totiž už svoje online peniaze zarábajú.

zdroj: forbes.com

Najnovšie z kategórie: Tipy & Triky

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio