MOBIL.sk MOBIL.sk

Zmiernite svoju závislosť na smartfóne a niektorých aplikáciách. Máme pre vás pár tipov
zdroj: Pixabay

Zmiernite svoju závislosť na smartfóne a niektorých aplikáciách. Máme pre vás pár tipov

Smartfóny a aplikácie sú tu najmä kvôli tomu, aby nám uľahčili život. Keď má však niečo geniálnu myšlienku alebo nám to jednoducho pripadá geniálne, venujeme tomu veľa času. Stávame sa závislími a možno by ich používanie aj chceli obmedziť, ale nejde to. Ako z toho von?

Neviem ako vy, ale ja sa čím ďalej, tým viac stretávam s ľudmi, ktorí sa síce nepovažujú za závislých na smartfóne a aplikáciách, ale radi by obmedzili čas strávený v zajatí jednotiek a núl. Je to však zložité. Pri hraní hier s každým levelom dostaneme viac a viac odmien a keď už si chceme na Facebooku pozrieť fotky zo včerajšej oslavy, prečo si rovno neprečítať aj pár článkov alebo sa nepozrieť, ako sa majú bývalí spolužiaci alebo váš ex partner. Z pôvodných 10 - 15 minút, ktoré sme tomu celému chceli venovať, sa razom stáva hodina, dve alebo tri. Neskôr máme zo seba zlý pocit, že sme premárnili čas, ktorý sme mohli venovať cvičeniu, čítaniu alebo jednoducho živým ľuďom.


Je potrebné dodať, že celá problematika je trochu komplexnejšia, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Väčšina z nás totiž siahne po radikálnom riešení odinštalovať aplikáciu alebo si nechá smartfón doma, ale aj takéto riešenie nie je najlepšie. Na smartfónoch a sociálnych sieťach totiž dnes svet funguje a úplné "vystrihnutie sa" spôsobí, že z toho nebudeme mať lepší pocit. Prichádzame tým potom totiž aj o veci, ktoré sú pre nás dôležité a prospešné.

Ach, tie sociálne siete

Asi najväčšou skupinou aplikácií, ktorých sa to týka, sú sociálne siete. Komunikujeme tam s ľuďmi, ktorí sú od nás ďaleko, pasívne pozorujeme, čo majú nové a v tom lepšom prípade sa zapojíme komentárom alebo lajkom. Ale skutočne potrebujeme vedieť, čo robí všetkých našich 750 priateľov? Človek je tvor spoločenský a potrebujeme sa socializovať. Sociálne siete nám takúto socializáciu aj ponúkajú. Ale nie je to iba kvalita sáčkovej polievky oproti skvelému domácemu vývaru, ktorý nám môže ponúknuť skutočné stretávanie? Ak chcete obmedziť čas na sociálnych sieťach, vyselektujte si ľudí, ktorí sú vašími skutočnými priateľmi a stretávate sa s nimi aj v reálnom živote. To isté platí aj o bodoch záujmu. Na Facebooku sa dajú vytvoriť skupiny používateľov, kde sa vám budú zobrazovať len príspevky s vyvolenými. Prezeranie vám zaberie menej času a Zem sa krútiť neprestane, keď neuvidíte fotku nových topánok kamaráta zo základnej školy. Taktiež si v nastaveniach vypnite upozornenia a ikonku aplikácie odstráňte z hlavnej obrazovky. Zíde z očí, zíde z mysle. A v konečnom dôsledku budete mať viac času pre seba a pre tých podstatných ľudí okolo vás. A ak budete chcieť vedieť niečo o človeku, ktorého nestretávate každý deň, zavolajte mu alebo ho navštívte.

Pixabay
Ešte prejdem tento level a končím

Po náročnom dni sa vrátite domov a chcete aspoň na chvíľu vypnúť mozog. A keďže vám neostáva energia na šport alebo iné aktivity, siahnete aspoň po náhrade, ktorá vám dá pocit výhry. Keď si takéto hry odinštalujete, máte pocit, že si nezaslúžite ani trochu rozptýlenia. Obmedzte notifikácie a ikonku hry si skryte v menu. Ak sa jej chcete venovať denne, tak nech sa páči, ale nastavte si budík. Keď po 30 minútach zazvoní, dohrajte level a aplikáciu ukončite. Pokiaľ vás radosť z výhry nekonečne napĺňa, siahnite po nejakej aplikácii, ktorá z vás urobí lepšieho človeka. Či už sú to hry na precvičovanie pamäte, krížovky alebo výučba jazykov hravou formou, to je iba na vás. Aplikácií sú stovky tisíc.


Vytvárajte. Budete mať zo seba lepší pocit

Nedá sa povedať, že by aplikácie boli zlé. Vynikajúce sú najmä tie kreatívne. Či už radi fotíte, robíte hudbu, kreslíte alebo čokoľvek vytvárate, pri používaní tohto typu appiek budete mať zo seba dobrý pocit, že ste niečo vytvorili. Pokiaľ túžite po uznaní, môžete si vytvoriť stránku na Instagrame alebo Facebooku a deliť sa o vaše výtvory s ostatnými. Vy budete ten, čo obsah vytvára a nie ten, čo ho konzumuje. Rovnako je to aj s aplikáciami, kde si môžete prečítať knihy. Ak sa zameriate na oblasť, ktorú máte radi a zdokonalíte sa v nej, môžete ušetrený čas mimo aplikácií venovať programovaniu, vyrábaniu rôznych vecí a podobne. Ani si nevšimnete, ako sa z človeka večne skloneného nad smartfónom stal úplne iný, lepší, taký, ktorý zo seba dobrý pocit.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio