MOBIL.sk MOBIL.sk

APPKA vs. ALKOHOLOVÝ TESTER: Môžete sa spoľahnúť na appky merajúce objem alkoholu v krvi? Vyskúšali sme to
zdroj: MOBIL.sk

APPKA vs. ALKOHOLOVÝ TESTER: Môžete sa spoľahnúť na appky merajúce objem alkoholu v krvi? Vyskúšali sme to

Blíži sa koniec roka, oslavy Silvestra a Nového roka. Znamená to, že budeme vystavení nadmerným objemom alkoholu a nájdu sa aj takí ľudia, čo sa ľahkovážne posadia za volant bez toho, aby vedeli, aký objem alkoholu im po bujarých oslavách ostal v krvi.

V obchodoch s aplikáciami pre operačné systémy Android a iOS si môžeme stiahnuť niekoľko aplikácií, ktoré nám dokážu približne (nie však presne) určiť, či by sme ešte "nafúkali". Ale sú aspoň trochu spoľahlivé? Stiahol som niekoľko z nich, zohnal alkoholový tester a potom už len meral a meral, až kým mi tester neukázal 0 ‰.

Najprv som chcel jednotlivé aplikácie porovnávať, ale zistil som, že všetky ponúkajú veľmi podobné výsledky. Akurát aplikácia AlcoDroid bola mierne odlišná. Pracovala s vyššími počiatočnými hodnotami alkoholu v krvi a kratším časom, za ktorý sa telo alkoholu zbaví. Jediné, čo aplikácie výraznejšie odlišuje, je používateľské prostredie a množstvo prednastavených alkoholických nápojov, ktoré uľahčujú prácu nimi. Do každej z aplikácií zadáte váhu a pohlavie. AlcoDroid má navyše denník, kde môžete sledovať výdavky za tento typ zábavy a viesť si štatistiku.

Test č.2: Pivo + destilát / Toto sú výsledky, ktoré mi vygenerovali aplikácie
Test č.2: Pivo + destilát / Toto sú výsledky, ktoré mi vygenerovali aplikácie

Na testovanie som si stiahol aplikácie Alkohol Kalkulačka, AlcoDroid a Alkulačka. Odkazy na ich stiahnutie nájdete na konci článku. Som 72 kg vážiaci muž a testoval som jedným 10 stupňovým pivom s dvomi 0,4 cl pohármi destilátu. Druhýkrát to boli dva 2 dcl poháre červeného vína. Obidva testy mi v aplikáciách vyhodili zhruba rovnaký čas, za ktorý by sa moje telo malo zbaviť alkoholu, tak som sa vrhol na meranie.

Test č.2: Červené víno / Aplikácie a ich odhad hodnôt
Test č.2: Červené víno / Aplikácie a ich odhad hodnôt

Ako vidíte, alkohol sa mal v oboch prípadoch z tela dostať po zhruba šiestich hodinách. Prijímal som ho iba prvú hodinu a potom som jeho hladinu kontroloval alkoholovým testerom každých 30 minút. Vždy som urobil tri merania a zapísal priemernú hodnotu. A tu sú pre porovnanie testy hladiny alkoholu v krvi z dychu.

alko-tester
Takéto hodnoty som nameral klasickým elektronickým alko-testerom

Mňa samého veľmi prekvapilo, ako presne porovnanie dopadlo. Každý človek má totiž iný metabolizmus a na rôzne druhy alkoholu ľudia reagujú odlišne. Možno je to len náhoda a možno tie aplikácie nie sú až taký nezmysel. Určite vám však nechcem odporúčať, aby ste sa plne spoliehali len na aplikácie tohto charakteru. Lepšie je sa riadeniu motorových vozidiel po požití alkoholu jednoducho nejaký čas vyhnúť. No ak sa vám stane, že si nie ste istý, či šoférovať môžete, takáto aplikácia sa vám v smartfóne len zíde. Vypočítate si približný čas, kedy už zhruba môžete sadnúť za volant, aby ste nešoférovali "naslepo". Policajta totiž nepresvedčíte aplikáciou, ktorá vám povedala, že už šoférovať schopný ste. Úplne najlepšou alternatívou je nepiť žiadny alkohol, ale to už je edukačná téma pre iný typ servera.


Alkohol Kalkulačka

alkohol kalkulacka

Najkomplexnejšia a najkrajšie spracovaná aplikácia zo všetkých. Základná verzia je zadarmo, ale pokiaľ chcete pracovať s viacerými typmi nápojov, poprípade si vytvárať vlastné, musíte si priplatiť.

Stiahnuť pre Android   :::   Stiahnuť pre iOS


AlcoDroid


Táto aplikácia je dostupná len pre operačný systém Android, je zadarmo a ide na to trochu inak. Máte v nej niekoľko základných alkoholických nápojov a ostatné si už pridávate sami. V  teste mal AlcoDroid relatívne najmenej presný výsledok, ale možno len nevyhovuje môjmu metabolizmu. Oproti ostatným appkám má aj denník, ktorý si môžete viesť, pokiaľ vás táto téma zaujíma.

Stiahnuť pre Android

Alkulačka


Podobne ako Alkohol Tester aj táto aplikácia je od českého vývojára. Je veľmi intuitívna a je zadarmo.. Rovnako poteší podpora obidvoch najrozšírenejších mobilných operačných systémov.

Stiahnuť pre Android ::: Stiahnuť pre iOS

Aplikácie nám teda dokážu napovedať, približne v akom stave sa naše telo nachádza po oslavách. Ale ako som  už spomínal vyššie, netreba sa na ne plne spoliehať. Snáď vám niektorá z nich pomôže predísť nepríjemnostiam, ktoré bývajú spojené s bujarými oslavami nového roka. Veselého Silvestra vám želá redakcia MOBIL.sk!

Najnovšie z kategórie: Appky

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio