Mobil.sk Mobil.sk

PREDPOVEĎ 2018: Tieto mobilné technológie a trendy nás čakajú v budúcom roku!
zdroj:

PREDPOVEĎ 2018: Tieto mobilné technológie a trendy nás čakajú v budúcom roku!

Akým smerom sa bude uberať mobilný priemysel a čo pre nás výrobcovia chystajú? Budú displeje väčšie? A čo výdrž batérie? Odpovede nájdete v našom článku.

Inteligentnejšie, rýchlejšie a bezpečnejšie mobily sú už za dverami. V priebehu posledných týždňov sa objavili nové technológie a informácie o nových modeloch, ktoré nám priamo naznačujú, na čo všetko sa môžeme tešiť. Pravdepodobne nás čakajú aj nejaké prekvapenia, ale už teraz je dosť informácií o tom, ako to v budúcom roku bude vyzerať vo svete mobilných telefónov. Poďme sa na to pozrieť.

O 30 % rýchlejšia grafika a procesor

Tieto tvrdenia potvrdilo predstavenie nového procesora od spoločnosti Qualcomm. Snapdragon 845 ponúkne zhruba o 30 % vyšší grafický a procesorový výkon. To značí, že aplikácie sa budú spúšťať rýchlejšie a budú prepracovanejšie.


Rozšírená a virtuálna realita (AR a VR)

VR AR
Pexels

Zrejme je to nevyhnutné, pretože väčší výkon znamená lepší vizuál AR a VR aplikácií. A hoci si možno poviete, že je to vec, bez ktorej sa zaobídete, to isté sa pred 20 rokmi hovorilo aj o mobiloch a pozrite sa. Spoločnosti budú pracovať na tom, aby vám virtuálnu budúcnosť priniesli ešte bližšie do domácností.


Lepšia výdrž batérie

bateria
Maxpixel

Čo je skvelé na nových technológiách, že vďaka Moorovmu zákonu sú jednotlivé súčasti nielen výkonnejšie ale aj aj menšie a menej náročné na spotrebu energie. To značí viac miesta pre batériu a jej pomalšie vybíjanie. Vyššie spomínaný čip Snapdragon 845 bude napríklad zároveň celkovo až o 30 % uspornejší než ten súčasný (model 835). Dvojdňová výdrž by sa mohla stať štandardom a v špecifických prípadoch by sme bez nabíjačky mohli vydžať ešte dlhšie.


Displeje s čítačkami odtlačkov prstov


Len pred pár dňami spoločnosť Synaptics vytrela kocúra všetkým priaznivcom rozpoznávania tváre. Predstavila technológiu, kde budú tieto senzory čítajúce odtlačky zabudované priamo v displeji. Už sú ohlásené aj prvé (anonymné) modely. Ostatní výrobcovia budú pravdepodobne nasledovať tých, ktorí sa tejto technológie ujmú ako prví. Len priložíte prst na displej a ten sa odomkne.


Ešte väčšie displeje


Mobily sa už zväčšovať nebudú. Vôbec totiž nemusia. Výrobcovia tento rok začali miesto toho zväčšovať displeje. Niektorí nechali hrubší rámček v dolnej časti, niektorí v hornej a Apple ho proste nechal všade rovnako tenký (hrubý), pričom hore si dovolil umiestniť výrez. Tento typ predných panelov sa rozšíri aj do strednej triedy. Prvé lastovičky už o sebe dávajú vedieť. A tá prémiová dostane kúsky s doposiaľ najlepším pomerom prednej strany k displeju.


Doba bezkáblová

Pexels

Tento rok začali výrobcovia príslušenstva predstavovať ešte viac bezdrôtových bluetooth modelov, či už sa jedná o slúchadlá alebo o reproduktory. A keďže smartfónov so slúchadlovým 3,5 mm audio jack konektorom začína byť ako šafranu, dá sa predpokladať, že sa ich v budúcom roku predstaví ešte viac a pomaly sa začnú stávať štandardom. To isté sa bude pravdepodobne odohrávať aj pri bezdrôtovom nabíjaní. Veď, keď už na tento trend nastúpil aj Apple, nikto nebude chcieť ostať pozadu.Všetko bude krajšie


Výrobcovia potrebujú vymyslieť spôsob, ktorým zabezpečia, aby ste po mobiloch túžili ešte viac. A tak sa budú snažiť, aby boli krajšie, odladenejšie a aby ste z nich mali výborný pocit. Pretože práve o ten ide. Nové operačné systémy vo svojej súčasnej podobe sa totiž už nemajú kam revolučne posúvať. Odlíšiť od konkurencie ich môžu len drobnosti. Tie totiž robia povestný rozdiel medzi dobrým a vynikajúcim. Takisto v strednej triede môžeme očakávať dizajnové zmeny k lepšiemu. Mnoho mobilov z nej sa budú dosť ponášať na svojich nekresťansky drahých hi-end súrodencov.


Dve, poprípade tri optiky

938x452
MOBIL.sk

Koľko optík máš, toľkokrát si človekom. Toto je zrejme motto technologických spoločností. Duálne kamery sa stali štandardom medzi tými najlepšími zariadeniami a pomaly si brodia cestu aj do menej vybavených kúskov. Dve kamery na nás začínajú pozerať dokonca aj spredu. No a minulý týždeň sa internetom niesla správa o mobile s tromi optikami. Kvalita fotoaparátov bude naďalej stúpať a o chvíľu nebudeme schopní rozoznať fotku z mobilu a zo zrkadlovky.


Ohýbateľné smartfóny

Snímka obrazovky 2017-12-13 o 22.25.33
Youtube / Rajesh Choudhury

O Microsofte sa dlhodobo hovorí, že pracuje na novom smartfóne. Vraj má byť úplne iný ako čokoľvek, čo sme doteraz videli. Bude to tablet a keď ho zložíte, bude to mobil. Táto myšlienka nemusí byť vôbec márna, veď kniha alebo noviny sú tu s nami už dlhú dobu a pre človeka je ich používanie veľmi prirodzené. Aj Samsung a LG už experimentuje s ohybnými displejmi. Ťažko však povedať, či pôjde o ďalšiu revolúciu ako pri dotykových smartfónoch bez hardvérovej klávesnice alebo sa táto skupina zariadení dostane do splepej vývojovej uličky a skončí ako smartfóny s 3D displejmi.


Myslím, že rok 2018 bude v kategórii mobilných telefónov veľmi dobrý. Tento rok výrobcovia nabehli na mnohé nové funkcie, ktoré v tom budúcom zlepšia a ako som spomínal, určite prídu aj nejaké prekvapenia. Celé to vyžehlia, vyladia a očešú a my budeme držať v rukách technologické skvosty, ktoré sú našími každodennými spoločníkmi.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Fun rádio