MOBIL.sk MOBIL.sk

Huawei Mate 10 Pro: Kráska a zviera v jednom tele! (RECENZIA)
zdroj: MOBIL.sk

Huawei Mate 10 Pro: Kráska a zviera v jednom tele! (RECENZIA)

Druhý polrok tohto roka bol na novinky veľmi bohatý. Apple ukázal nové iPhony, Samsung sa mu smeje svojím modelom Galaxy Note3, Nokia prišla so svojou "osmičkou", OnePlus 5T uzrel svetlo sveta sotva pred pár dňami a Asus prišiel so Zenfone-mi štvrtej generácie.

Aby toho nebolo málo, Motorola nám ešte v septembri ukázala svoju vlajkovú loď, Moto Z2 Force. No a 16. októbra poodhalil svoju víziu mobility čínsky Huawei. Predstavovanie sa nezaobišlo bez veľkolepých marketingových výrokov. Modely Huawei Mate 10 Lite a Mate 10 Pro majú všetkým ukázať, že Číňania to dnes s mobilmi naozaj vedia. A veru, že vedia!

Nie som oddaným fanúšikom značky Huawei a nie som ani nijako výrazným fanúšikom operačného systému Android. Ako svoje primárne telefóny používam už niekoľko rokov iPhony. A či sa už na mňa ortodoxní "jabĺčkári" nahnevajú alebo nie, táto recenzia bude mať napriek tomu veľmi pozitívny koniec. Huawei Mate 10 Pro si to totiž zaslúži. Čítajte ďalej.

Dizajn

Image119Huawei Mate 10 Pro prišiel zabalený v malej, nízkej, luxusne vyzerajúcej krabici so štvorcovou základňou. Vo vnútri nájdeme smartfón (potešilo priložené pružné gélové púzdro), slúchadlá, redukciu na USB-C na 3,5 mm audio jack, nabíjačku a nabíjací USB-C kábel. Skutočná paráda začína, keď smartfón vezmete do rúk. Zbožňujem ten kovový chlad. Subjektívne váži viac, než by ste očakávali, ale nie je ťažký. Hmotnosť mu len pridáva na vážnosti. Na testovanie sme dostali šedú farbu Titanium Grey, ktorá je veľmi elegantná, ale zbytočne na seba nepúta pozornosť. Som však zvedavý, ako budú naživo vyzerať ostatné farby (modrá Midnight Blue a hnedá Mocha Brown), ktoré sú výraznejšie, ale na oficiálnych vizualizáciách vyzerajú rovnako prémiovo. Dizajn Huawei Mate 10 Pro výrobca od poslednej verzie kompletne prekopal a smartfónu to iba prospelo. Všetko je dokonale uhladené a vyleštené. A to znamená že si smartfón vložte do púzdra alebo pri sebe noste handričku, lebo je to lapač odtlačkov prstov. Zariadenie má rozmery 154,2 x 74,5 x 7,9 mm a váži 178 gramov.

Image42Na prednej strane sa rozprestiera obrovský displej, pod ktorým nájdete logo výrobcu a vo vrchnej časti je malá mriežka reproduktora, 8-megapixelová predná kamerka a senzory. Zadná strana má v hornej časti vertikálne usporiadaný duálny fotoaparát s logom Leica, naľavo sú dve LED diódy a napravo systém zaostrovania. Túto časť pokrýva horizontálny pruh tvorený drobnými pásikmi. Pod pásom je čítačka odtlačkov prstov, ktorá je veľmi rýchla, spoľahlivá a nerobia jej problém ani mokré prsty. Jedinou námietkou tak u mňa ostáva umiestnenie, ktoré je trochu nepraktické, lebo ak máte smartfón položený na stole a chcete ho prstom odomknúť, musíte ho vziať do rúk alebo ho odomknúť heslom či vzorom. Na hornej strane nájdeme mikrofón na redukciu okolitého hluku pri telefonovaní a infra-port, ktorý sa dá použiť napríklad na ovládanie televízora. Spodná strana obsahuje reproduktor, primárny mikrofón na telefonovanie a tiež nabíjací (a slúchadlový) USB-C konektor. Ako ste už určite pochopili, na 3,5 mm audio jack konektor sa nedostalo. Škoda. Napravo nájdete zapínacie tlačidlo a tlačidlo na ovládanie hlasitosti. Na pravej zas šuplík na dve sim karty. Gombíky aj šuplík sú kovové a utesnené, takže smartfón spĺňa certifikáciu IP67 pre odolnosť voči prachu a vode.

Displej

Mate 10 Pro_Picture
Huawei

Dominantou telefónu je veľký 6-palcový OLED displej, ktorý má rozlíšenie 2160 x 1080 bodov. To dáva hustotu 402 pixelov na palec. Displej má pomer strán 18 : 9, ponúka kontrast 7000 : 1 a zobrazuje 16,7 milióna farieb. V ľudskej reči to znamená, že je naozaj jemný a voľným okom nemáte možnosť rozpoznať jednotlivé obrazové body. Jas je dostačujúci, takže nebudete mať problém ani s čitateľnosťou na priamom slnku. Celkovo patrí displej Mate 10 Pro k tomu najlepšiemu, čo na trhu nájdete.


Prostredie

Nové používateľské prostredie EMUI 8.0 je vcelku razantnou zmenou oproti poslednej verzii, do systému Android však priveľmi nezasahuje. V Huawei si evidentne myslia, že Google dobre vie, čo robí. Poteší jednoduchosť, plastický 3D vzhľad ikoniek a možnosti prispôsobiť si prostredie k obrazu svojmu. Subjektívne sa mi zdalo, že Huawei neponúka až také možnosti modifikácie prostredia ako napríklad Samsung alebo Asus vo svojich smartfónoch, ale sťažovať sa rozhodne nikto nebude. Smartfón poháňa operačný systém Android 8.0 Oreo od Google a je presne tou verziou systému, ktorá neprináša až tak veľa zásadných vecí navonok, ale pod povrchom sa zmeny udiali. Všetko je akosi rýchlejšie a uhladenejšie. Odladenie systému je príkladné. Počas testovania sa mi stalo iba dvakrát, že mi smartfón prestal pracovať korektne. Jedenkrát mi ostala zobrazená klávesnica Swiftkey na hlavnej obrazovke aj po zatvorení správ a raz zamrzla hra Asphalt 8: Airborn. Obidva prípady vyriešilo zablokovanie a odblokovanie zariadenia.

Image92Príjemné sú gestá kreslením na displej kĺbom prsta, ktorými môžete spúšťať rôzne funkcie. Ak napríklad po displeji dvakrát poklopete kĺbom prstu, zhotoví sa snímka obrazovky. Aplikácia PrivateSpace vytvorí vo vašom smartfóne miesto pre vaše súkromné dokumenty, ktoré sú prístupné, len pri pri priložení špecifického prsta na čítačku. Počítadlo krokov zobrazené vedľa hodín na zamknutej obrazovke ma zas prinútilo dvihnúť zadok a ísť sa prejsť, keď som mal sedavý deň. A zrejme úplne najviac som si zamiloval možnosť urobiť si z mobilu počítač pomocou režimu Projekcia. Toto mali už aj Lumie od Microsoftu alebo Samsung so svojím DeX, ale k Huawei Mate Pro nepotrebujete žiadnu dokovaciu stanicu. Zoberiete USB-C / HDMI adaptér, napojíte displej, cez bluetooth pripojíte klávesnicu a myš a pracujete so smartfónom ako na počítači.

Procesor a výkon

Huawei Mate 10 Pro poháňa čip Kirin 970, ktorý má 4 jadrá Cortex  taktované na 2,36 GHz a ďalšie 4 jadrá Cortex A53 s taktom 1,8 GHz pre menej náročné operácie. Suma sumárum 8 jadier poháňa smartfón bez najmenšieho zaváhania. Testovaný kúsok mal 6 GB pamäte RAM. Väčšinu času som mal z toho voľných 2,5 až 3,5 GB, takže ani tu smartfón nesklame. Vnútorná pamäť má 128 GB bez možnosti rozšírenia o pamäťové karty. Principiálne ma to v takto skvelom smartfóne mrzí, ale reálne vám to pravdepodobne bude stačiť. Problém s nedostatkom pamäte by ste mohli mať akurát pri častom točení 4K videí. Pripomeniem len, že Mate 10 Pro v sebe obsahuje špeciálnu NPU (Neural Network Processing Unit) jednotku pre umelú inteligenciu, ktorú si pri bežnom používaní nevšimnete. A o to práve ide. Umelá inteligencia pracuje na pozadí. Telefón sa učí vaše návyky a prispôsobuje tomu chod systému a procesov, aby ste mali zo smartfónu, čo najlepší pocit.


Fotoaparát

Huawei bol jeden z prvých výrobcov, ktorí začali do smartfónov inštalovať duálne fotoaparáty, Huawei Mate 10 Pro by preto mal fotiť skvelo. A verte mi, že fotí! Logo Leica vedľa optík duálneho fotoaparátu nie je len tak na okrasu.

Mate 10 Pro_Camera
Huawei

Predná kamerka má 8 megapixelov a zadný fotoaparát ukrýva 20-megapixelový čiernobiely senzor a 12-megapixelový farebný. Za zmienku stojí kombinované ostrenie 4 v 1, ktoré tvorí laserové ostrenie, kontrastné ostrenie, hĺbkové ostrenie a fázovú detekciu. Farebný senzor navyše ponúka optickú stabilizáciu a fotoaparát disponuje na mobil fantastickou clonou f/1.6, čo by malo zabezpečiť lepšiu citlivosť na svetlo, a to hlavne v zhoršených svetelných podmienkach. Keď sú svetelné podmienky ideálne, budete fotografiami uchvátení. Fotografie sú dynamické a ostré, plné detailov. Najmä režim Bokeh (alebo Portrét) s rozmazaným pozadím funguje skvelo a jeho prevedenie od Huawei radím k tomu najlepšiemu na trhu. Ani Apple iPhone 8 Plus alebo Samsung Galaxy Note8 na mňa v režime Portrét nepôsobili tak presvedčivo.

Za zhoršených svetelných podmienok odvádza fotoaparát rovnako skvelú prácu. Fotografie síce majú vyšší šum, no je na nich stále dostatok detailov. V absolútnej tme už fotoaparát podáva priemerné výsledky. Pri fotení sa umelá inteligencia prejavuje automatickým nastavením scény. Fotoaparát namierite na jedlo a Mate 10 Pro automaticky zvolí jeden z 13 režimov, pričom hore v rohu sa vám objaví ikonka jedla. V ponuke sú aj režimy mačka, pes, sneh, obloha, pláž, text alebo východ/západ slnka.

Čo sa videa týka, tu zo smartfónu dostanete najlepšie výsledky v 4K režime. Videá sú v 4K ostré a bohaté na detaily. Keď som snímal videá do Full HD rozlíšenia, softvér telefónu ich príliš zmäkčil a výsledky boli bez detailov. Rovnaký pocit mám z prednej kamerky a jej skrášľovacej funkcie. Síce vám odstráni vrásky a chyby na pokožke, ale výsledok bude vyzerať umelo.

Multimédia

Displej modelu Mate 10 Pro vám zaručí dokonalý zážitok z pozerania akéhokoľvek videa. Jeho zobrazovacia jednotka je jednoducho skvelá, a to aj vďaka podpore HDR10. Čo sa týka zvuku, ten je na úrovni. Je stereo, pretože okrem repráčiku na dolnej strane používa smartfón slúchadlo na telefonovanie ako druhý reproduktor. Na najvyššej hlasitosti je prednes síce mierne skreslený, ale pri 70 - 80 % hlasitosti budete počúvať skvelo vyváženú muziku, a pritom bude tak hlasná, ako maximálna úroveň hlasitosti väčšiny ostatných smartfónov. Priložené slúchadlá hrajú presvedčivo. Radím ich k tomu lepšiemu, čo môžete k telefónu dostať v balení. Majú bielu farbu a tvar mierne inšpirovaný modelom Apple EarPods. K Mate 10 Pro sa však pripájajú pomocou konektora USB-C. Pokiaľ by niekto chcel so smartfónom použiť svoje vlastné slúchadlá, v balení nájde redukciu USB-C/3,5 mm audio jack.

Mate 10 Pro_Water
Huawei


Výdrž batérie

Tu poprosím fanfáry a vavríny. 24 hodín po tom, ako som plne nabitý mobil odpojil z nabíjačky, svietila na displeji hodnota 68 %. Pripadal som si ako Alica v krajine zázrakov. 4000 mAh batéria v spojitosti s Androidom 8.0 Oreo, inteligentným riadením spotreby a úsporným OLED displejom robí skutočné divy. Počas testovania smartfón vydržal jeden a pol až dva dni na jedno nabitie a verte mi, že som ho nijako nešetril. 2 hodiny hovorov, 40 správ, 30 minút hrania hier náročných na grafiku, sociálne siete, nonstop zapnuté 4G dáta a zapnutá Wi-Fi. A väčšinu času som mal zapnutú aj GPS (pretože občas ju zabudnem vypnúť). K tomu vám technológia SuperCharge nabije smartfón na viac ako polovicu (cca 60 %) za 30 minút. Verím, že pri bežnom používaní nebude problém s Mate 10 Pro siahnuť na troj až tri a pol dňovú výdrž. Jedným slovom - úžasné! Smartfón obsahuje aj režim šetrenia batérie a režim super-šetrenia. "Žiaľ", na ich spoľahlivé otestovanie by som potreboval asi tak mesiac.

Kvalita hovoru

Kvalita hovoru je viac než dobrá. Či už pri normálnom telefonovaní alebo pri hlasitej reprodukcii, sú hlasy zrozumiteľné a veľmi hlasné. To isté mi potvrdila aj druhá strana, kde ma počuli zreteľne aj v hlučnejších prostrediach. Občas sa dokonca stalo, že keď som pri hlasitom odposluchu niečo ráznejšie povedal, druhá strana mala pocit, že som skríkol. Tak som sa snažil krotiť. Keď hovoríte cez hlasitý reproduktor, telefón vám distribuuje hlas do 360 stupňov, takže sa nemusíte starať o to, ako ho máte položený. Rovnaké je to aj pri počúvaní hudby.

Mate 10 Pro_Front and Back
Huawei

Záver

Huawei Mate 10 Pro veľmi prekvapil. S úsmevom som si spomenul na dobu, keď som o značke Huawei počul poprvýkrát, ako o výrobcovi lacných telefónov z Číny. Teraz držím v rukách dizajnový skvost z hodnotných materiálov, ktorý má skvelú výdrž batérie, odladený systém, výborný výkon, fotí fotografie, ktoré sú fantastické, a tak jediným mínusom od tej doby sa zdá byť cena. Tá sa na slovenskom trhu pohybuje na hranici 789 eur. Ale povedzme si úprimne, ostatní si za vlajkovú loď vedia vypýtať aj viac. Áno, ten telefón má svoje chyby. Čakal som viac od videa, absencia slotu na microSD karty ma zo spánku budí dodnes, nemám rád čítačku odtlačkov prstov na zadnej strane a chýba mi 3,5 mm audio jack konektor. Ale keď sa vám v živote rukami preženie väčší počet smartfónov, začnete ich rozdeľovať už len podľa jednej zásadnej veci. Či vás chytí za srdce alebo nie. A Huawei Mate 10 Pro ma za srdce rozhodne chytil.

Najnovšie z kategórie: Recenzie

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio