MOBIL.sk MOBIL.sk

Vyhľadávanie od Google toho vie podstatne viac, než ste si doteraz mysleli. Staňte sa Google majstrom!
zdroj: MOBIL.sk

Vyhľadávanie od Google toho vie podstatne viac, než ste si doteraz mysleli. Staňte sa Google majstrom!

Keď sa povie Google vyhľadávanie, každý si vybaví bielu stránku s logom Googlu a riadok, do ktorého vpisujete svoje otázky a slová, ktoré vás zaujímajú. Dnes si však ukážeme, že vyhľadávanie od Google toho vie oveľa viac, než ste si doteraz mysleli.

Prevod jednotiek


Či už chcete prevádzať české koruny na eurá, palce na centimetre alebo kilogramy na unce, nepotrebujete k tomu ani tabuľky, ani kalkulačku a ani žiadny dodatočný program alebo aplikáciu, načítate si vyhľadávač od Google a do vyhľadávacieho riadku napíšete pôvodné množstvo a jednotku prevodu, cieľovú jednotku prevodu a medzi ne čarovné slvíčko "na". Potom kliknete na tlačidlo hľadaj a behom zlomku sekundy máte požadovaný výsledok.


Vyhľadávajte hlasom

Snímka obrazovky 2017-11-20 o 13.30.51

Ak chceťe čokoľvek vyhľadať, už nemusíte na klávesnici vyťukávať znaky ako ďateľ. Postačí kliknúť na malú ikonku mikrofónu vo vyhľadávacom riadku a všetko, čo od Google vyhľadávania potrebujete mu jednoducho nadiktujete. Je to jednoduché a veľmi rýchle.


Hľadajte podľa kľúčových slov

Ak už ste sa rozhodli písať, ušetrite čas tým, že budete hľadať podľa kľúčových slov. Veľa ľudí do vyhľadávania zadáva celé vety "ako uvariť segedínsky guľáš?" alebo "ako postaviť psiu búdu?", pričom Google nepotrebuje pre pochopenie kontext vety, práve naopak. Ak chcete docieliť čo najlepšie výsledky, vpisujte do vyhľadávania len kľúčové slová. Segedínsky guľáš recepty alebo psia búda návod.


Hľadajte podľa konkrétnej frázy

Ako som už spomínal v bode vyššie, Google analyzuje každé slovo samostatne. No pokiaľ napríklad hľadáte pieseň a pamätáte si iba to, že sa v nej spievalo "just hold on for a while", napíšte túto frázu do uvodzoviek. Vtedy bude Google hľadať iba dané usporiadanie slov a je väčšia šanca, že nájdete presne to, čo chcete.


Použite špeciálne symboly a slová

Snímka obrazovky 2017-11-20 o 14.17.54

Ak chcete vyhľadávať ešte špecifickejšie, máme tu pre vás pár tipov:

slovo OR - slovo OR (alebo) je používané, ak chcete hľadať články, ktoré obsahujú jednu alebo druhú frázu. Huawei mate 10 pro OR iPhone 7. Po zadaní takéhoto vyhľadávacieho príkazu bude Google hľadať články s jedným alebo druhým telefónom.

slovo AND - slovo AND (a) použijete vtedy, ak chcete, aby vyhľadávaná stránka obsahovala obidva výrazy naraz. Čiže ak zadáte Galaxy S8 AND Xperia ZX1, vyhodí vám to prednostne stránky, kde sú zmienené obidva smartfóny.

* (hviezdička) - symbol * (hviezdička) poslúži vtedy, ak hľadáte viacslovný názov alebo meno, ale na jedno slovo si neviete spomenúť. Jednoduchý príklad, keď zadáte Sviatok * *, tak vám Google vyhodí všetky trojslovné názvy sviatkov (sviatok všech svätých, sviatok troch kráľov a pod.)

- (pomlčka) - tento symbol pomôže, keď pri hľadaní potrebujete, aby sa Google niečomu vyhol. Napríklad: Najlepší biznis počítač -Macbook. Google vám vyhľadá najlepšie počítače pre biznis, ale macbooky medzi vyhľadanými stránkami nebudú.

AROUND (okolo) - ak potrebujete vyhľadať text, ktorý má obsahovať nejaké slová, ale neviete či sú v texte vo fráze alebo ako vlastne, použite značku AROUND so zátvorkou a číslom. Výraz Najlepšie AROUND(10) Sony vyhľadá stránky, kde sa slová najlepšie a Sony nachádzajú v rozmedzí 10 slov od seba.

.. (dve bodky) - dve bodky použijete, ak budete hľadať sumu v rozmedzí dvoch čísel. Napríklad: vojna rok 1800..1860 vám nájde vojny, ktoré sa odohrávali v danom časovom rozmedzí.


Nájdite podobné stránky

Ak poznáte web, článok alebo stránku, ktoré sa vám páčia a radi by ste našli niečo podobné, stačí do vyhľadávača zadať related:mobil.sk a Google vám nájde podobné weby.


Počítajte s Googlom


Ak napíšete do Google vyhľadávania slovo kalkulačka, Google vám kalkulačku zobrazí a môžete počítať.


Počasie s Googlom

Snímka obrazovky 2017-11-20 o 14.34.34

Ak do Google napíšete slovo počasie a miesto, pre ktoré si ho prajete zobraziť, Google sa o to postara a zobrazí vám presnú predpoveď počasia na 7 dní.


Nutričné hodnoty

Ak napíšte do vyhľadávania banán, mlieko alebo akúkoľvek inú potravinu, Google vám vyroluje jej podrobné kalorické tabuľky. Počítanie kalórií tak bude absolútnou hračkou.


Prekladajte

Snímka obrazovky 2017-11-20 o 14.40.30

Nemusíte si so sebou nosiť slovník a nepotrebujete si spúšťať žiadny online prekladač. Stačí napísať napríklad raňajky preklad do angličtiny a preklad je na svete.

Takýchto trikov je v Google vyhľadávači ešte oveľa viac. Niektoré však fungujú len pre anglicky hovoriacich a iné sú už skôr pre profesionálov. Tie, ktoré sme si opísali sú však celkom bežné a pokiaľ pracujete s informáciami vo vyhľadávači od Google, môžu vám ušetriť množstvo času.

zdroj: beebom.com

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio