MOBIL.sk MOBIL.sk

Digitálna pitva kráľa Tutanchamóna ukázala pravdu o jeho vzhľade. Nebol to zrovna vysoký svalnatý junák
zdroj: pixabay.com

Digitálna pitva kráľa Tutanchamóna ukázala pravdu o jeho vzhľade. Nebol to zrovna vysoký svalnatý junák

Hrobka kráľa Tutanchamóna, ktorý vládol Egyptu v rokoch 1332 - 1323 pre Kristom, bola preskúmaná v roku 1922. Kráľ Tutanchamón sa odvtedy stal akýmsi pomyselným symbolom starovekého Egypta. Moderné digitálne technológie však ukázali, že to, čo sme si o ňom mysleli posledných 100 rokov, nie je tak úplne pravda.

Vďaka moderným technológiám ako je CT a magnetická rezonancia sa vedcom podarilo zrekonštruovať vzhľad egyptského vládcu. Vedci zhotovili viac ako 2000 fotografií jeho mumifikovaného tela a skombinovali ich s výsledkami DNA analýzy, aby tak výsledky digitálnej pitvy boli čo najpresnejšie.

virtual-autopsy-reveals-king-tut-looked-nothing-like-we-thought-5

Ako sa ukázalo, kráľ Tutanchamón nebol vysokým silným panovníkom, pri pohľade na ktorého sa nepriatelia triasli, ako býva často vyobrazovaný. Jeho rodičia boli súrodenci, a tak mal faraón množstvo vrodených porúch. Krivú chrbticu, tvárové vady, ženské boky a zle vyvinutú nohu, čo mu umožňovalo chodiť iba s paličkou.


"Musíme sa vzdať myšlienky, že šlo o mladého udatného princa, ktorý brázdil púšť vo svojom koči a chodil do vojen," povedal Gayle Gibson, egyptológ, ktorý učí v Royal Ontario Museum v Kanade. "Ten, na koho sa pozeráme, je mladý muž s veľmi chabým zdravím, ktorý mal v mnohých ohľadoch dosť smutný život."

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio