MOBIL.sk MOBIL.sk

Modré svetlo displejov vám môže spôsobiť zdravotné problémy. Ako sa pred ním chrániť?
zdroj: pexels.com

Modré svetlo displejov vám môže spôsobiť zdravotné problémy. Ako sa pred ním chrániť?

Modré svetlo vyžarované displejmi elektronických zariadení, ako sú monitory počítačov alebo displeje tabletov či mobilných telefónov vám môže spôsobiť zdravotné problémy. Ak sa tomuto svetlu vystavujete príliš dlho bez prestávok, môžete pociťovať bolesti hlavy, nepohodlie, pálenie očí, môžete mať rozmazané videnie, ale aj bolesti v krku či ramenách.

Dnešná uponáhľaná doba však prestávkam v práci veľmi nepraje. Všetci sa snažia byť čo najproduktívnejší a aj v čase, kedy by sme mali oddychovať sa často pozabudneme a hľadíme na virtuálny obsah pridlho. V extrémnych prípadoch môže modré svetlo displeja narušiť aj váš spánkový cyklus. Modré svetlo totiž napodobňuje svetlo denné, čo môže negatívne ovplyvniť vylučovanie melatonínu, ktorý je v tele zodpovedný za spánkový cyklus.

Pravidelné prestávky a obmedzenie používania elektronických zariadení vo večerných hodinách je tou najlepšou voľbou. Ale pokiaľ to z nejakých príčin nejde, pomôžu aj aplikácie, ktoré dokážu znížiť expozíciu modrého svetla. Tu je niekoľko z nich a všetky sú zadarmo.

F.lux
Snímka obrazovky 2017-11-07 o 12.06.05
F.lux

F.lux je jedným z najpoužívanejších nástrojov na zníženie vyžarovania modrého svetla. Dá sa stiahnuť pre takmer všetky najpoužívanejšie platformy a je zadarmo! Berie do úvahy vašu geografickú polohu, ročné obdobie a tiež samozrejme čas. Podľa týchto parametrov dokáže automaticky a plynule uberať pomer modrého svetla na displeji a vy si tak vo večerných hodinách môžete všimnúť jeho jantárový nádych. Ráno prejde automaticky späť na prirodzenú farbu svetla. V prípade potreby si môžete hodnoty zmien upravovať aj manuálne.

Kompatibilita: Windows, Linux, macOS, niektoré Android zariadenia

Sťahujte F.lux z oficiálnej stránky!


Twilight

Snímka obrazovky 2017-11-07 o 12.10.01
Google Play

Ak vlastníte zariadenie s Androidom, máte šťastie. Pre smartfóny s týmto operačným systémom existuje výborná aplikácia menom Twilight. Tá umožňuje nastaviť teplotu farby, intenzitu svetla displeja a tiež čas, kedy sa má obmedzenie modrého svetelného spektra spustiť a naopak, vypnúť. Môžete tak urobiť samozrejme aj manuálne. Aplikácia tiež obsahuje podrobnejšie informácie o vplyve modrého svetla na váš organizmus, aby ste mali väčší prehľad o problematike.

Kompatibilita: Android

Sťahujte Twilight z Google Play!Night Shift

iphonefaq.org

Ani majitelia iOS zariadení nemusia byť zbytočne vystavení modrému svetlu displeja. Spoločnosť Apple od verzie iOS 9.3 zahrnula túto funkciu priamo do operačného systému. Stačí vojsť do Nastavení - Displej a jas a nastaviť si funkciu Night Shift podľa svojich potrieb. Môžete zvoliť čas, kedy sa funkcia spustí automaticky a tiež teplotu farby, ktorá je vám príjemná. V prípade potreby si Night Shift môžete kedykoľvek spustiť aj z ovládacieho centra.

Kompatibilita: iOS

Najnovšie z kategórie: Tipy & Triky

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio