MOBIL.sk MOBIL.sk

História výpredajov počas Black Friday. Takto to celé začalo!
zdroj: MOBIL.sk

História výpredajov počas Black Friday. Takto to celé začalo!

V posledných rokoch sa čoraz intenzívnejšie stretávame s pojmom Black Friday (čierny piatok). Ten sa spája nielen s výpredajmi elektroniky, ale aj s veľkými zľavami na tovar všetkého druhu. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, ako to celé začalo?

Pojem Black Friday pochádza z Ameriky a bol ním označovaný deň po sviatku vďakyvzdania, ktorý sa koná vždy vo štvrtý novembrový štvrtok. Pôvodný význam slovného spojenia Black Friday sa teda vzťahoval k piatku, ktorý nasledoval hneď po ňom. Američania sa vtedy totiž presúvali od rodín, s ktorými trávili Deň vďakyvzdania, naspäť do svojich domovov. Premávka kolabovala a tento presun sprevádzali veľké dopravné zápchy. Čierny piatok sa teda prvotne vzťahoval k zlej situácii na cestách. Táto definícia bola používaná až do roku 1961.

Classiccarstodayonline

Neskôr sa však názov "Čierny piatok" začal spájať s iným fenoménom. Zhruba od roku 1952 sa deň po Dni vďakyvzdania začal považovať za začiatok nákupnej sezóny pred Vianocami. Ľudia mali v tento deň voľno, chodili nakupovať, a tak sa obchodníci rozhodli otvoriť svoje obchody čo najskôr, aby tak získali výhodu pred konkureniciou.

Neskôr už svoje obchody otvárali skôr takmer všetci, preto sa k predĺženej otváracej dobe pridali aj zľavy. Nakupujúci si na tento stav zvykli a v priebehu rokov si jednoducho nikto nechcel nechať ujsť príležitosť nakúpiť darčeky pre svojich blízkych za čo najnižšie ceny. Obchodníci sa radovali, lebo v mnohých prípadoch bol Black Friday práve tým dňom, keď sa papierovo dostali z "červených čísel" do tých "čiernych".

V 80. rokoch minulého storočia už bol Čierny piatok v Amerike známy predovšetkým ako deň predvianočnej nákupnej horúčky. Po vzniku internetových obchodov sa tento čas výpredajov akosi prirodzene preniesol aj na online nákupy. U nás sa fenomén Black Friday rozšíril najmä v posledných rokoch, a hoci s našou kultúrou nemá v podstate nič spoločného, na Slovensku si ho užívame plnými dúškami. Ani tu totiž nikto nechce zmeškať príležitosť vianočné darčeky nakúpiť naozaj výhodne.

MOBIL.sk

Black Friday sa v súčasnosti začína už od začiatku týždňa a trvá aj v priebehu víkendu. Po ňom nasleduje trochu menej rozšírený Cyber Monday. Ten je už marketingovým výplodom online predajcov, ktorí nechceli v čierny piatok súperiť s kamennými predajňami, preto si svoj špeciálny výpredajový deň presunuli na pondelok.

Dnes však kamenné predajne ťahajú za kratší koniec a väčšina nákupov sa odohráva v online prostredí, takže víťazom v tomto nákupnom ošiali sú nakoniec samotní zákazníci. Tí majú príležitosť nakupovať naozaj výhodne celých 8 dní. A to všetko kvôli dopravným zápcham pred 60 rokmi. Tak čo, chystáte sa dnes kúpiť si mobil? Videli sme pár veľmi pekných zliav!

zdroj: Wikipedia

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio