Mobil.sk Mobil.sk

Ikona hudobného priemyslu oslavuje 17. narodeniny. Všetko najlepšie iPod!
zdroj: MOBIL.sk

Ikona hudobného priemyslu oslavuje 17. narodeniny. Všetko najlepšie iPod!

Včera to bolo presne 17 rokov odo dňa, keď bol svetu predstavený úplne prvý iPod. Stalo sa tak 23. októbra 2001. Steve Jobs na svojej prednáške vytiahol z vrecka zariadenie, ktoré pojme celú hudobnú knižnicu a zároveň ste si ju mohli nakúpiť z pohodlia domova cez softvér iTunes.

Na trhu v tom čase už síce existovali prehrávače s pevným diskom, ale bol o ne len okrajový záujem. Hudobný svet patril najmä spoločnosti Sony a jej prehrávačom Walkman. Ale prehrávač iPod od Apple pár rokov po svojom uvedení kompletne zmenil hudobný priemysel.

Prvý iPod mal čiernobiely LCD displej, 5 GB pevný disk a mechanické tlačidlo, ktoré vám umožňovalo prechádzať stovkami vašich pesničiek v priebehu sekúnd. Rovnako ste na prednej strane našli tlačidlá prehrávania, zastavenia alebo prepínania pesničiek, a to všetko pohodlne na dosah palca. Batéria vydržala 10 hodín prehrávania. Cenovka za toto všetko bola stanovená na 399 $.

Veleúspešná farebná kampaň na iPod a jedna z najúspešnejších reklamných kampaní Apple vôbec / Apple

Ľudia boli fascinovaní najmä spôsobom ovládania, ktorý bol revolučný. Stačilo potočiť kolieskom a vy ste listovali svojou hudobnou knižnicou rýchlosťou blesku. Neskôr bolo mechanické koliesko nahradené dotykovým kolieskom Clickwheel, ktoré bolo ešte pohodlnejšie a stalo sa akýmsi znakom iPodov. Pokiaľ ste na prehrávači mali koliesko, každý vedel, že ste majiteľom prehrávača od Apple. iPod bol rovnako zariadením, ktoré spopularizovalo prenosné sláchadlá bielej farby. Dovtedy sa k prehrávačom dodávali zväčša slúchadlá v čiernej farbe.

Reklama na prvú generáciu iPodu Shuffle niesla jasný odkaz: 1000 piesní vo vašom vrecku! Navyše, keď sa k tomu pridal naozaj vydarený jednoduchý Apple dizajn a povestná charizma ich výrobkov, nemohlo to dopadnúť zle.

zdroj: youtube.com

Apple neskôr predstavoval aktualizácie a modifikácie iPodu na ročnej báze. Po niekoľkých generáciách klasického iPodu pribudol iPod Shuffle, iPod Mini (neskôr nahradený iPodom Nano) a nakoniec sa pridal iPod Touch, ktorý bol revolučný multi-dotykovou technológiou z iPhonov a iPadov. Po uvedení iPhonu však začal záujem o iPody postupne klesať. iPhone totiž prevzal úlohu hudobného prehrávača a používateľom sa už jednoducho nechcelo nosiť so sebou dve zariadenia naraz. A tu niekde začal koniec legendy.

Posledný predávaný iPod v súčasnosti - iPod Touch / AppleĎalším dôvodom úpadku bolo, že iPod bol vždy silne spätý so softvérom iTunes, cez ktorý ste si svoju hudobnú knižnicu mohli spravovať, synchronizovať alebo si kupovať nové albumy. A hoci softvér iTunes zmenil celý hudobný biznis, po príchode iPhonov a smartfónov všeobecne sa hudobný biznis zmenil opäť. Ľudia začali hudbu vo veľkom streamovať cez appky ako Spotify, Deezer a podobne. Spoločnosť Apple sa tomu celému dosť dlho iba prizerala a trvalo pomerne dlho, kým prišla so svojou reakciou v podobe služby Apple Music. V tej dobe boli však iPody už neziskovými zariadeniami a preto ich spoločnosť začala postupne sťahovať z trhu.

Záznam z predstavenia prvého iPodu v roku 2001

zdroj: youtube.com

Vyzerá to tak, že iPod má už najlepšie roky života za sebou. Apple stiahol z trhu takmer všetky verzie iPodov a momentálne sa predáva už len iPod Touch v kapacitách 32 a 128 GB. Ten tu ostal pre ľudí, ktorí chcú počúvať hudbu spôsobom, akým to robili aj v minulosti a mobilom chcú najmä komunikovať.

Momentálne sa nevie, či Apple plánuje ešte nejaký väčší redizajn alebo nechá iPody dožiť v ústraní svojej produktovej ponuky. K jeho oživeniu by mohli pomôcť nové trendy, veď nástup Hi-Res hudby pomohol naštartovať aj sériu Walkman od Sony. Lenže Apple sa v súčasnosti zaujíma o úplne iné rady produktov. Možno sa v budúcnosti dočkáme Apple Car alebo okuliarov pre rozšírenú realitu.

Každopádne so 400 miliónmi predaných kusov patria iPody k zariadeniam, ktoré si v histórii právom zaslúžia nosiť titul "Ikona hudobného priemyslu".

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Fun rádio