MOBIL.sk MOBIL.sk

TOP 5 hlavných noviniek, ktoré Microsoft predstavil na svojej konferencii Build 2017
zdroj: mspoweruser.com

TOP 5 hlavných noviniek, ktoré Microsoft predstavil na svojej konferencii Build 2017

Microsoft každopočne poriada veľkú konferenciu, kde oznamuje novinky pre nadchádzajúce obdobie ako aj smerovanie svojich platforiem. Minulý týždeň sa táto konferencia odohrala v meste Seattle. Bola na nej predstavená hromada novieniek, ale tu je top 5 tých najdoležitejších.

Aktualizácia WINDOWS 10 FALL CREATORS UPDATE

story-remix
mspoweruser.com

Microsoft ohlásil ďaľšiu veľkú aktualizáciu pre svoj operačný systém Windows 10, ktorá sa bude volať Windows 10 Fall Creators Update. Mimo iného prinesie nový modernejší a viac ucelený dizajn pre platformu Windows. Tešiť sa tiež môžeme na funkciu clipboard syncing, ktorá nám umožní skopírovať nejaký text alebo obrázok na jednom zariadení a skopírovať ho do iného pripojeného zariadenia. Aktualizácia tiež prinesie funkciu Pick Up Where You Left Off, ktorá zas umožní užívateľom rozrobiť si prácu doma a dokončiť ju neskôr v práci, či v kaviarni na tablete. Niečo podobné už poznáme zo zariadení od Applu. Sem bude ale možné pripojiť rôzne platformi. Android, iPhone a tiež zariadenia s Windows 10. Ďalšou novinkou bude Timeline. Virtuálna nástenka, kde si budete môcť pozrieť všetky projekty a dokumenty, na ktorých momentálne pracujete a kedykoľvek sa k nim vrátiť z poslednej uloženej pozície. Poslednou ohlásenou novinkou v aktualizácii je aplikácia Story Remix. Pôjde o okúsi modernú verziu programu Movie Maker, ktorá vám umožní zo svojich fotiek a videí robiť viadeopríbehy, upravovať ich a pridávať do nich 3D objekty.


MICROSOFT FLUENT DESIGN SYSTEM

fluent-design-2
mspoweruser.com

Ďalšou hlavnou novinkou je nový dizajnový smer. Už dávnejšie kolovali informácie o vizuálnej zmene systému windows, projekt mal pracovný názov Project NEON. Microsoft ho ale na konferencii Build 2017 predststavil svetu pod oficiálnym názvom Microsoft Fluent Design System. Fluent dizajn system bude mať 5 základných pilierov: Svetlo, hĺbka, pohyb, materiál a škála. Tieto ekementy sa budú starať o čo možno najlepší zážitok z používania.

zdroj: youtube.com

Z môjho subjektívneho pohľadu pôjde o mix aktuálneho vzhľadu, ku ktorému sa Microsoft rokmi prepracoval. Priesvitné prvky prostredia Aero z Windows 7, pôvodného mobilného prostredia Metro a prvkov konkurenčného systému macOS. Hlavné ale je, že to vyzerá fakt dobre.


ITUNES VO WINDOWS STORE

itunes
mspoweruser

Peklo zamrzlo a vo Windows store sa už čoskoro objaví aplikácia iTunes od Applu. Veľké prekvapenie, nakoľko Apple nemá vo Windows store žiadnu aplikáciu. iTunes pre Windows sice existuje, ale ako klasický program pre pracovnú plochu. Možno toto rozhodnutie urýchlil aj fakt, že Microsoft čoskoro začne inštalovať špeciálnu verziu Windows 10 S, na ktorú nainštalujete aplikácie výhradne cez Windows store. A tak sa výrobcovia snažia, aby boli ich aplikácie dostupné. Z hľadiska podpory platformi skvelý krok. Uvidíme ako zareagujú používatelia.


MIXED REALITY

mixed-reality
mspoweruser.com

Microsoft ohlásil aj ďalšie novinky na platforme Mixed reality. Už dlhšiu dobu sa veľmi intenzívne snaží dostať do vedenia pri vývoji zariadení s rozšírenou realitou a očividne sa mu to darí. Boli predstavené 2 nové kontrolery od Aceru a HP. Asi naozaj spejeme k dobe, kde architekt príde do prázdneho priesotru, nasadí si okuliare a ovládač, a virtuálne navrhne celú miestnosť, pričom zákazník, jednoducho príde, nasadí si okuliare tiež a bude môcť vidieť výsledok v rozšírenej realite okamžite.


Lepšia hlasová asistentka CORTANA

microsoft build
mspoweruser.com

Túto možnosť ešte u nás veľmi využiť nemôžeme, pretože hlasová asistentka CORTANA nepodporuje slovenčinu, ale Microsoft vypustil do do sveta Cortana skills kit, softvérový balík, ktorý umožní výrobcom ttretích strán definovať vlastné príkazy, ktorými budeme môcť aplikácie a elektroniku pomocou Cortany. Už teraz existuje viac než 50 príkazov od spoločností TuneIn alebo iHeartRadio a budú pribúdať ďalšie. Spoločnosť Harman Kardon či HP chystajú bezdrôtové reproduktory, ktoré si jednoducho postavíte do obývačky a bude ich možné ovládať slovami.

Samozrejme noviniek bolo viac, ale ako som na začiatku naznačil, tieto boli kľúčové. Keď nápady odprezentované na konferencii Build 2017 dostanú reálnejšie kontúry, určite sa im budeme venovať podrobnejšie.

Najnovšie z kategórie: Tablety

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio