MOBIL.sk MOBIL.sk

V čom je navigácia Sygic lepšia v porovnaní s navigáciami zadarmo?
zdroj: pexels.com

V čom je navigácia Sygic lepšia v porovnaní s navigáciami zadarmo?

Hneď v úvode článku by som chcel upozorniť na dve veci. Po prvé, nepôjde o technickú recenziu a po druhé, aj keď nám spoločnosť Sygic poskytla navigáciu na testovanie, nejde o platený článok, takže všetko, o čom budem písať, budú moje dojmy a subjektívny pohľad na vec.

Nápad na tento článok vznikol v mojej hlave toto leto, v jednu júlovú noc, keď som sa vracal z dovolenky a bezplatné navigácie dovolili, aby sa posádka nášho auta niekoľkokrát dostala na cesty tretej triedy niekde uprostred Maďarska. Naozaj sme nevedeli, kde sme. Rozhodol som sa teda, že v dohľadnom čase ako správny patriot vyskúšam prémiové možnosti platenej slovenskej navigácie, aby som si odpovedal na základnú otázku: Prečo si vlastne kupovať niečo, keď to môžem mať úplne zadarmo? Odpoveď som našiel.

Čo mi chýbalo v navigáciách zadarmo

Za najlepšiu navigáciu zadarmo som dlhé roky považoval HERE mapy od Nokie (teraz HERE WeGo). Keď už všetko ostatné zlyhalo, tie boli schopné donavigovať ma vždy tam, kam som potreboval. Lenže Nokia svoj navigačný biznis pred rokmi predala automobilkám Audi, Bmw a Daimler a ako som sa odvtedy stihol niekoľkokrát presvedčiť, zďaleka už najlepšími mapami nie sú. Mojou druhou voľbou boli Google Maps. Sú na tom s presnosťou lepšie, lenže uložiť si dokážete len určitú časť mapy a tá na celú cestu Slovensko - Chorvátsko alebo Slovensko - Taliansko nestačí. Navyše aj Google Mapy ma párkrát dostali do situácie, že som nevedel, či je daná trasa naozaj zrovna tým najlepším spôsobom, ako sa dostať do cieľa.

sygic
Prostredie navigácie Sygic

Rozdiel je v drobnostiach

Už po nainštalovaní máp som si všimol prvý rozdiel. Zatiaľčo predtým mapy aj tých menších štátov zaberali stovky megabajtov, tu sa väčšina krajín zmestí do desiatok. Nemecko a Francúzsko sú síce stále okolo 900 MB veľké, ale nájdu sa aj také, ktoré neprekročia hranicu 10 MB (Albánsko, Čierna Hora, Lichtenštajnsko). Pamäť smartfónu vám teda ostane voľná pre iný obsah. Druhým subjektívnym zlepšením je hlas navigácie. Irituje akosi menej. Sygic si zrejme dal záležať. Vždy, keď mi predtým robotický hlas navigácie donekonečna opakoval "prepočítavanie", pričom ma znova a znova posielal do jednosmerky, išlo ma vystrieť od nervov. Teraz nie. Možno je to aj tým, že takýchto situácií som zažil so Sygicom menej. Obsahuje totiž príplatkovú funkciu Traffic, ktorá zbiera dopravné informácie alebo zmeny v doprave od používateľov, operátorov a výrobcov automobilov a problematické miesta na mape značí červenou farbou. Podobnou funkciou disponuje aj navigácia Waze, ale tá neponúka možnosť stiahnuť si mapy do telefónu (offline), a tak musíte mať pri navigovaní neustále aktívne dátové pripojenie. To mne osobne nevyhovuje, pretože ešte vždy sa na mape nájdu miesta bez signálu a väčšinou to príde v čase, keď to najmenej potrebujete. A zas blúdite.

Keď vie navigácia viac než vy

Keď pred naším vchodom rozkopali cestu a tá sa stala neprejazdnou, navigácia túto zmenu hneď ukázala. Dokonca, keď som sa vracal domov po pár dňoch cestovania a kontroloval som, či je cesta už priechodná, navigáciami mi ukázala, že nie je, ale zároveň som tam mal možnosť prejsť cez rozkopanú cestu pešo. Až po príchode domov som zistil, že tam urobili priechod pre chodcov a bicyklistov.

Veľmi som si počas nočnej jazdy užíval funkciu Head-up displej (HUD), kde si môžete jednoduchým spôsobom nechať premietať informácie na predné sklo. A nepotrebujete k tomu ani príplatkovú výbavu auta. Je jedno či sedíte vo Felícii alebo v Tuaregu, spustíte funkciu HUD, mobil položíte na prístrojovú dosku a potrebné informácie máte v zornom poli.

sygic2
Režim Real View, ktorý využíva rozšírenú realitu

Rozšírená realita už aj v mapách

Zaujímavou funkciou je príplatková Real View Navigácia. Ide o funkciu navigovania v rozšírenej realite. Mobil upevníte tak, aby jeho fotoaparát mieril na cestu. Po spustení sa vám otvorí náhľad, do ktorého Sygic premieta trasu. Vcelku futuristické a praktické. Mne osobne však postačoval asistent jazdných pruhov, ktorý mi vždy povedal, kedy a kam sa zaradiť alebo odbočiť. Funkcia Real View mi navyše dosť vybíjala batériu telefónu. No viem si predstaviť, že ľudia, ktorí majú naozaj problém s orientáciou, si budú Real View veľmi pochvaľovať.

Čo sa mi nepáčilo

Popravde, nie je toho veľa. A to som človek, ktorý rád hľadá chyby na produktoch s inak dokonalým marketingovým popisom. Asi dvakrát sa mi stalo, že keď som navigáciu spustil za jazdy, aby som si overil či idem správne, tak jej trvalo niekoľko minút, kým chytila GPS signál. Inak bola bleskovo rýchla. Ďalšou vecou je, že po aktualizácii na iOS 11 aplikácia nie je úplne optimalizovaná a tak mi stav batérie a signálu vlieza do ovládacích prvkov, ale verím, že s nasledujúcou aktualizáciou to Sygic vyrieši. Na Androide tento problém nie je.

Mód Head-up displej (HUD)

Záver a cena

Po zhruba mesiaci so Sygicom som si uvedomil, že pokiaľ niekto často cestuje a nemá čas na zbytočné zachádzky alebo zdržania, oplatí sa investovať. Vyššie popísané funkcie, ako aj mnohé ďalšie (upozornenia na kamery a radary, aktuálne ceny palív na pumpách, zaznamenávanie trasy, vyhľadávanie parkovania), vám určite spríjemnia cestu. Navigácie zadarmo síce poskytujú základ pre cestovanie a taký Waze aj aktuálnu dopravnú situáciu, ale pokiaľ cestujete po horách, kde nie je signál, oplatí sa investovať do offline navigácie. Základná verzia aplikácie je zadarmo a máte v nej mapy a krokovú navigáciu bez hlasu.

Cena navigácie Sygic je v základe 49 € / 79 € pre mapy Európy a 79 € / 99 € pre mapy sveta. V cene za lomítkom je zahrnutá aj funkcia Traffic, cena pred ním je bez tejto funkcie. Sygic však neustále ponúka rôzne zľavy, a tak si mapy kúpite momentálne so zľavou 75 % za 14,99 € / 19,99 € pre Európu a 19,99 € / 26,99 € pre svet. Rozšírená realita v podobe Real View navigácie vás vyjde na 9,99 € a pokiaľ patríte medzi šoférskych nadšencov, určite sa vám hodí rozšírenie Cockpit, ktoré ukazuje rýchlosť, výkon, zrýchlenie automobilu, odstredivú silu, sklon cesty alebo náklon vozidla. Pomôže vám mať veci ešte viac pod kontrolou. Cockpit stojí 3,49 €.

Ide o komplexnú navigáciu, ktorá nie je označovaná ako najlepšia na svete len tak. Ponúka množstvo možností, vylepšení a sprievodných aplikácií, ktoré vám uľahčia chvíle strávené za volantom a na cestách. Je to super o to viac, že sa jedná o slovenský produkt, ktorý svojou kvalitou dokázal preraziť aj vo svete. Aké máte s navigáciou od Sygicu skúsenosti vy?


Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio