Mobil.sk Mobil.sk

Apple musí Francúzsku zaplatiť rekordne vysokú pokutu za obmedzovanie predajcov!
zdroj: Valery Marchive, wikipedia.org

Apple musí Francúzsku zaplatiť rekordne vysokú pokutu za obmedzovanie predajcov!

Francúzsky úrad pre hospodársku súťaž začal ešte pred ôsmymi rokmi vyšetrovať Apple pre podozrenia z porušovania protimonopolných zákonov. Vyšetrovanie je teraz pri konci a jabĺčková spoločnosť musí zaplatiť astronomickú pokutu vo výške 1,1 miliardy eur.

Apple podľa úradu nezákonne obmedzoval to, ako mohli predajcovia predávať jeho produkty. Zároveň obvinil a udelil pokuty aj dvom veľkoobchodným predajcom – Tech Data a Ingram Micro, ktoré so spoločnosťou spolupracovali.

Francúzske orgány tvrdia, že Apple úmyselne zaviedol prakticky, ktoré narušili hospodársku súťaž. Apple a dvaja vyššie spomenutí veľkoobchodníci sa dohodli, že si navzájom nebudú konkurovať. Okrem toho znemožnil predajcom znížiť ich predajné ceny, kvôli čomu boli cenového hladiny za produkty Apple takmer rovnaké na celom trhu. 

zdroj: MNXANL, wikipedia.org

Orgán zároveň tvrdí, že Apple nespravodlivo zachádzal s niektorými svojimi predajcami, keď obmedzoval dodávky tovaru v porovnaní so svojimi vlastnými obchodmi. To sa týkalo napríklad predaja iPadov. 

Apple teraz musí zaplatiť rekordnú pokutu 1,1 miliardy eur. Francúzsko tvrdí, že ide o najvyššiu pokutu, akú kedy Francúzsky úrad pre hospodársku súťaž udelil. Spoločnosti Tech Data a Ingram Micro, ktoré s Apple pri narúšaní hospodárskej súťaže spolupracovali, dostanú pokuty 76 a 63 miliónov. 

Pre spoločnosť Apple ide už o druhú pokutu, ktorú tento rok dostala od Francúzska. Vo februári musela zaplatiť 25 miliónov eur za to, že úmyselne spomaľovala staršie modely iPhonov. Kým toto rozhodnutie firma rešpektovala, s najnovšou miliardovou pokutou nesúhlasí a chce sa proti nej odvolať.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Fun rádio