Mobil.sk Mobil.sk

O tom, ako sa Facebook pred 10 rokmi pokúsil vyrobiť smartfón len pre pravákov
zdroj: Facebook, unsplash.com

O tom, ako sa Facebook pred 10 rokmi pokúsil vyrobiť smartfón len pre pravákov

Facebook je známy najmä ako softvérová spoločnosť, ktorý sa do hardvéru veľmi netlačí. Isteže, predáva vlastný komunikátor Portal a niektoré jeho dcérske spoločnosti vyrábajú vlastné zariadenia, no jeho najväčšie zisky plynú z aplikácii a sociálnych sietí. Aj Facebook sa však v minulosti snažil presadiť na poli hardvéru, keď vyrobil prototyp vlastného smartfónu.

Bolo to v roku 2010, len pár rokov po tom, čo sa na trhu objavili prvé smartfóny. Facebook sa vtedy pokúsil vyrobiť vlastný inteligentný mobil, ktorý ale nikdy neuzrel svetlo sveta. Dokonca ani samotná spoločnosť sa k nemu nepriznala. O tomto nikdy nepredstavenom smartfóne napísal Steve Levy v svojej novej knihe Facebook: The Inside Story.

Na mobile od Facebooku bolo najzvláštnejšie to, že bol prakticky navrhnutý len pre pravákov. Šlo o prototyp zariadenia, ktorý sa interne označoval ako GFK a vytvoril ho dizajnér Yves Béhar. Na zakrivenom povrchu obrazovky sa nachádzala drážka, ktorá sa mala využívať na scrollovanie palcom a odomykanie mobilu. Môžeme si to predstaviť ako malý touchpad, ktorý bol na boku zariadenia. Na jeho vývoji sa spolu s Facebookom údajne podieľala aj spoločnosť Intel.

zdroj: unsplash.com

Problémom bolo, že táto drážka bola len na pravej strane a tým pádom ju mohli využívať len praváci. Facebooku to však zjavne nevadilo a s vývojom tohto mobilu pokračoval. Jeden z vtedajších zamestnancov Apple, ktorý chcel zostať v anonymite, povedal autorovi knihy: „Rozhodli sme sa, že sa skrátka nebudeme starať o ľavákov.“

Aj to bol zrejme dôvod, prečo sa Facebook k tomuto prototypu nepriznal a dokonca ho držal v tajnosti aj pred svojimi vlastnými zamestnancami. Ezra Callahan, ktorý bol jedným z prvých zamestnancov modrej sociálnej siete a v tej dobe pracoval ako produktový manažér, povedal, že „to bolo po prvýkrát, čo si spomína ako Facebook klamal vo vnútri firmy.“

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Príbehy

Pozri viac

Fun rádio