Mobil.sk Mobil.sk

EÚ plánuje v rámci akčného plánu predstaviť zákon, ktorý nám má vrátiť právo na opravu elektroniky
zdroj: Pixabay.com

EÚ plánuje v rámci akčného plánu predstaviť zákon, ktorý nám má vrátiť právo na opravu elektroniky

Právo na opravu má byť súčasťou práv Európanov. Pri pokazených zariadeniach tak bude možná klasická oprava.

Keď sa opýtate svojich starých rodičov, ako to bolo s elektornikov v minulosti, mnohí z nich sa len pousmejú. Pokiaľ si človek kúpil televízor, počítač, telefón a mnohé iné technické výrobky, vydržali mu v porovnaní s dneškom extrémne dlhú dobu. Mnoho z nich zrejme funguje až do dnes.

Je to preto, že elektronika sa vo svojich počiatkoch vyrábala s dôrazom na to, aby sa dala opraviť. To sa dnes už vo všeobecnosti povedať nedá. Web iFixit sa zaoberá rozoberaním elektorniky a následne (okrem iného) určije index, nakoľko sa testovaný produkt dá opraviť. Opraviteľnosť mnohých elektronických noviniek sa však pohybuje vo veľmi nízky číslach.

Výrobcovia elektroniky jednoducho navrhujú veci tak, aby boli čo najmenšie, najtenšie, najelegantnejšie, ale pokiaľ sa vám takýto výrobok pokazí, pravdepodobne ho musíte dať opraviť v autorizovanom servise za veľkú sumu alebo ho rovno vymeniť za nový. Európska únia sa to hodlá zmeniť.

battery-black-background-cellphone-cellular-telephone-circuit-connection-design-device-electronics-equipment-iphone-mobile-mobile-phone-modern-phone-portable-repair-smartphone-table-technology-royalty-free-images-1549247.jpg
pxhere.com

Európska komisia, ktorá navrhuje zákony pre EÚ, sa v rámci svojho akčného plánu pre ekonomiku rozhodla zaviesť právo na opravu. Toto nariadenie má prinútiť technologické spoločnosti, aby vyrábali zariadenia, ktoré vydržia dlhšie a aby boli konštruované s recyklovaných materiálov, ktoré sa v prípade potreby dajú použiť opäť.

Pokiaľ by sa takéto nariadenie schválilo, producenti elektroniky by museli zmeniť prístup k navrhovaniu produktov. Smartfóny, tablety či počítače by museli spĺňať podmienky ekodizajnu pre opraviteľnosť a životnosť. Výroba a následný predaj jednorázových elektronických produktov by bol obmedzený. Dokonalým príkladom jednorázových produktov sú súčasné bezdrôtové slúchadlá typu True Wireless.

Celý nápad je pokusom o riešenie elektronického odpadu. EÚ sa zaviazala do roku 2050 produkovať nulové emisie. Lineárny model spotreby s mottom "kúp, použi, zahoď" však siaha na svoje limity a posúva nás bližšie ku kríze v oblasti zdrojov a životného prostredia. K týmto opatreniam tiež patria zákony o výrobe zariadení s vymeniteľnými batériami a tiež o jednotnom nabíjacom konektore pre všetky elektronické zariadenia, o ktoých sme písali už aj v minulosti. O správe informoval magazín Engadget.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Fun rádio