Mobil.sk Mobil.sk

Formát MP3 ide do dôchodku!
zdroj: pixabay.com

Formát MP3 ide do dôchodku!

Formát MP3 je tu s nami už viac ako štvrťstoročie a pomaly sa chystá do dôchodku. Vytvoril nemecký výskumný Fraunhoferov inštitút a práce na ňom započali už v 80tych rokoch. Dnes však inštitút prehlásil, že ho prestáva licencovať pre zariadenia, pretože v roku 2017 máme efektívnejšie možnosti ako uchovávať hudbu.

Nástupcom má byť formát AAC (Advanced audio coding), ktorý ponúka pri nižších bitrate-och vyššiu audio kvalitu nahrávok. Dnes je tento štandard široko podporovaný rôznymi výrobcami elektroniky ako sú Sony, Apple, Google atď. Možno ste o tom ani nevedeli, ale ak pozeráte napríklad video na Youtube, tak jeho zvuk je práve v tomto formáte. Poďme ale späť k formátu MP3.

Formát MP3 sa v 90tych rokoch minulého storočia stal hitom a spustil revolúciu v spôsobe akým sme počúvali hudbu. Dovtedy pri sebe každý nosil kazety a cd-čka. Nevýhodou bola veľkosť walkmanov a samotných médií. V čase, keď počítačom vládol Windows XP, začalo byť čoraz obľúbenejším digitalizovanie hudobných zbierok a samotné počúvanie digitálnej hudby. Vtedy bol dostupný aj bezstratový formát wave, ale empétrojky zaberali aj 10 krát menej miesta na pevnom disku, pričom rozdiel v kvalite nahrávky v tej dobe väčšina ľudí nedokázala rozoznať. Neskôr sa objavili prvé prenosné digitálne mp3 prehrávače, ktorých úlohu neskôr prebrali smartfóny.

Cd
pixabay.com

Dnes je situácia odlišná. Prehrávače mp3 sa skoro vytratili a do popredia sa dostali spomínané smartfóny a Hi-Res audio, ktoré ponúka kvalitu o akej sa nám pred 25 rokmi ani nesnívalo. Formát MP3 sa teda určite pomaly ocitne v prepadlisku dejín a nám neostáva nič iné, len povedať: Vitaj AAC!

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: PC & Mac

Pozri viac

Fun rádio