Mobil.sk Mobil.sk

2 z 5 Android smartfónov sú vystavené vážnemu bezpečnostnému riziku a je to chyba Googlu
zdroj: unsplash.com

2 z 5 Android smartfónov sú vystavené vážnemu bezpečnostnému riziku a je to chyba Googlu

Jedným z dlhoročných problémov operačného systému Android je distribúcia aktualizácií. Tie prichádzajú na väčšinu smartfónov s veľkým oneskorením a ich podpora netrvá tak dlho ako v prípade iOS od Apple. Stačí sa pozrieť na čísla. Podľa najčerstvejších štatistík spoločnosti Google je Android 9 Pie nainštalovaný len na 10,4% zariadení. Pre porovnanie, najnovšia verzia iOS 13 je až na 64,53% zariadení.

Problém neskorých alebo žiadnych aktualizácií nespočíva len v tom, že do smartfónu nedostanete najnovšie funkcie. Vážnym problémom je aj otázka bezpečnosti. Staršie systémy Androidu, ktorá stále poháňajú obrovské množstvo smartfónov, sú výrazne náchylnejšie na napadnutie a hacknutie.

Nezávislá britská organizácia Which? upozorňuje, že viac ako miliarda majiteľov smartfónov s Androidom nie je chránená bezpečnostnými aktualizáciami a tým pádom je ohrozená. Kvôli tejto zraniteľnosti sa môžu útočníci ľahko dostať do smartfónu a ukradnúť osobné údaje, infikovať ho škodlivým softvérom či dokonca vydierať majiteľa.

Šedým sú vyznačené systémy, ktoré nedostávajú bezpečnostné aktualizácie od Google| zdroj: android.com

Google v súčasnosti neposkytuje bezpečnostné aktualizácie pre smartfóny s verziou Android 6.0 alebo nižšou. Podľa informácií od Google ale do tejto skupiny spadá 42,1% všetkých smartfónov s Androidom. Znamená to, že štatisticky 2 z 5 majiteľov Android mobilu sú ohrození. 

Organizácia sa rozhodla, že otestuje, či je absencia aktualizácií skutočne tak nebezpečná. Vybrala päť starších smartfónov (Samsung Galaxy S6, Galaxy A5, Sony Xperia Z2, Motorola X, Google Nexus 5) a požiadala bezpečnostnú spoločnosť AV Comparatives, aby sa do nich pokúsili nainštalovať škodlivý softvér. Odborníkom sa podarilo úspešne napadnúť každý jeden mobil.

Samsung Galaxy S6 | zdroj: pixabay.com

„Je veľmi znepokojujúce, že drahé zariadenia s Androidom majú takú krátku životnosť, než stratia podporu,“ hovorí Kate Bevan, editorka z Which?. „Milióny užívateľov vystavujú riziku toho, že sa stanú obeťami hackerov. Spoločnosť Google a výrobcovia mobilov musia vopred informovať o bezpečnostných aktualizáciách – s jasnými informáciami o tom, ako dlho vydržia a čo majú zákazníci robiť, keď stratia podporu.“

zdroj: bbc.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Android

Pozri viac

Fun rádio