Mobil.sk Mobil.sk

NASA zverejnila najväčšiu panorámu Marsu: Fotografia má 1,8 miliardy pixelov a viac ako 2GB!
zdroj: mars.nasa.gov

NASA zverejnila najväčšiu panorámu Marsu: Fotografia má 1,8 miliardy pixelov a viac ako 2GB!

Agentúre NASA sa podarilo vytvoriť najdetailnejšiu panoramatickú fotografiu z Marsu, aká bola kedy odfotená. Na Zem ju poslalo vesmírne vozidlo Curiosity, ktoré skúma červenú planétu a pravidelne ju fotografuje.

Panoráma zachytáva oblasť na Marse známu pod názvom Glen Torridon v obrovskom kráteri, ktorú vozidlo skúmalo. Je vytvorená z viac ako 1000 fotografii, ktoré Curiosity fotil od 24. novembra do 1. decembra. V tomto čase mal tím obsluhujúci vozidlo prestávku kvôli Dňu vďakyvzdania. Zatiaľ čo oni oddychovali, Curiosity fotilo jednu fotografiu za druhou, aby mohol vzniknúť takýto úžasný záber.

Panoramatická fotografia obsahuje celkovo 1,8 miliardy pixelov. Ak by sme to previedli do terminológie používanej vo fotografii, panoráma má 1 800 megapixelov. V najvyššom rozlíšení tak zaberá 2,25GB, čo je veľkosť priemerného Full HD filmu. 

zdroj: NASA Jet Propulsion Laboratory | youtube.com

Vďaka tejto veľkosti môžete fotografiu približovať a vychutnať si detaily Marsu. Na fotografii môžete vidieť napríklad okraj kráteru, v ktorom sa vozidlo nachádza, ale aj menší kráter nazývaný Slangpos nachádzajúcu sa uprostred veľkého kráteru. Dokonca si môžete všimnúť aj stopy po kolesách, ktoré zostali za vesmírnym vozidlom.

Vedci využívali na fotenie kameru s teleobjektívom, ktorá bola umiestnená na vozidle Curiosity. Všetky fotografie, z ktorých sa panoráma skladá, boli fotené poobede okolo 14:00. Takto zabezpečili, že svetelné podmienky sú rovnaké a výsledná fotografia je konzistentná.

Ak sa chcete pokochať najväčšou fotografiou z Marsu, môžete si ju stiahnuť na oficiálnej stránke NASA vo formáte .TIF. Pozrieť si ju ale môžete aj online tu:

zdroj: mars.nasa.gov
zdroj: cnet.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Fun rádio