Mobil.sk Mobil.sk

Aj vy môžete pomôcť v boji s koronavírusom! Tým, že vedcom poskytnete časť výkonu počítača
zdroj: pixabay.com

Aj vy môžete pomôcť v boji s koronavírusom! Tým, že vedcom poskytnete časť výkonu počítača

Epidémia koronavírusu nabrala na obrátkach. Vedci a lekári z celého sveta sa snažia vymyslieť liek, ktorý by účinne liečil pacientov nakazených chorobou COVID-19. Aby tento proces dokázali maximálne urýchliť, potrebujú veľkú výpočtovú silu počítačov, ktoré im pomôžu nový vírus skúmať. A práve v tom im teraz môžete pomôcť aj vy.

Vedci z projektu Folding@home (FAH) z Univerzity v Stanforde hľadajú dobrovoľníkov, ktorí by poskytli časť výkonu svojho počítača na skúmanie nového koronavírusu. Pri hľadaní lieku totiž potrebujú simulovať zložitý proces skladania proteínov, na ktorý potrebujú veľkú výpočtovú silu. Takýmto spôsobom už v minulosti skúmali napríklad aj Alzhaimerovu chorobu či rakovinu.

„Proteíny nie sú stabilné – krútia sa, skladajú a rozvíjajú sa, aby nadobudli rôzne tvary,“ vysvetľuje predstaviteľ projektu. "Potrebujeme študovať nie len tvar jedného vírusového proteínu, ale všetky tvary počas toho, ako sa proteín tvaruje. To nám pomôže porozumieť tomu, ako interaguje s pľúcami, takže môžeme navrhnúť protilátku.“

zdroj: pixabay.com

Väčší počítačový výkon im umožní zrýchliť celý proces skúmania koronavírusu, vďaka čomu môžu rýchlejšie nájsť protilátku. Ak im v tom chcete pomôcť, stačí ak si počítača nainštalujete špeciálny softvér. Ten ho prepojí so sieťou ďalších počítačov a poskytne jej časť výkonu, ktorý momentálne nepotrebujete. 

V čase písania tohto článku sa počet ľudí, ktorí sa nakazili koronavírusom blížil k 100 000, z toho viac ako polovica bola vyliečená a viac ako 3000 ľudí zomrelo. Prípady nakazených sa objavili aj v okolí Slovenska – v Česku ich je 8, v Rakúsku 37, v Maďarsku 2 a v Poľsku a Ukrajine 1. Pre ľudí aj naďalej platí odporúčanie, aby si pravidelne umývali ruky mydlom a dodržiavali vzdialenosť od ľudí, ktorí kašlú alebo kýchajú.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Fun rádio