Mobil.sk Mobil.sk

V tomto roku by sme sa mali dočkať až šiestich zariadení Apple s novou technológiou displeja mini-LED, tvrdí analytik
zdroj: kjpargeter / Freepik

V tomto roku by sme sa mali dočkať až šiestich zariadení Apple s novou technológiou displeja mini-LED, tvrdí analytik

Analytik Ming-Chi Kuo zverejnil informácie ohľadom chystaných zariadení od spoločnosti Apple. Jeho predikcie sa týkajú najmä novej technológie displejov.

Podľa analytika sa v roku 2020 dočkáme úplne nového Macbooku Pro so 14,1-palcovým mini-LED displejom. Ten by mal v ponuke americkej spoločnosti Apple nahradiť doterajší 13,3-palcový model notebooku. Okrem nového displeja má notebook priniesť aj vynovenú klávesnicu Magic Keyboard s novým nožnicovým mechanizmom.

led oled diody micro
Pixnio.com

Tento mechanizmus používala spoločnosť Apple vo svojich prenosných počítačoch do roku 2015. Neskôr prišla s motýľovým mechanizmom, ktorý umožnil spoločnosti Apple produkovať klávesnice s extrémne nízkym profilom. Tie však pohoreli na vysokej kazovosti, na ktorú sa používatelia sťažovali. Napriek trom generáciám klávesnice a neustálemu vylepšovaniu sa spoločnosti Apple nepodarilo odstrániť problémy s klávesnicami. Apple tak v minulom roku predstavila nový 16-palcový macbook, ktorý obsahuje novú generáciu osvedčeného nožnicového mechanizmu.

Mimochodom, aj 16-palcový model by sa tento rok mal dočkať vylepšenia v podobe mini-LED displeja a údajne bude nasledovaný produktami ako iMac Pro s 27-palcovou obrazovkou, 12,9-palcový iPad Pro, 10,2-palcový iPad a 7,9-palcový iPad mini. Všetky tieto zariadenia by v roku 2020 mali ťažiť práve z novej technológie mini-LED. Dobrou správou je, že tento typ displeja nie je dotknutý zatváraním tovární kvôli koronavírusu COVID-19.

Apple_16-inch-MacBook-Pro_111319.jpg
Apple

Mini-LED technológia displejov ponúka veľmi bohatú farebnú škálu, vysoký kontrast, vysoký dynamický rozsah a lokalizované stmievanie displeja. Zároveň sa s touto technológiou dajú výrábať ešte úspornejšie a tenšie displeje než pri technológii OLED. Jednou z najväčších výhod je však absencia tzv. vypáleného dispeja, ktorý pri OLED displejoch vzniká, keď máte na obrazovke po dlhú dobu zobrazený rovnaký obsah. Ten sa akoby vypáli do pixelov a tento obraz môžete na displeji neskôr badať aj pri prezeraní iného obsahu.

Technológia mini-LED je akýmsi medzistupňom medzi OLED panlemi a pokrokovými micro-LED a spoločnosť Apple sa o ňu začala zaujímať už pred nejakým časom. Prvých zariadení s týmito displejmi sme sa mali dočkať až v priebehu budúceho roka, ale ich vývoj ide rýchejšie, než sa očakávalo.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Fun rádio