Mobil.sk Mobil.sk

Čínsky gigant má zbraň proti koronavírusu! Umelá inteligencia ho rozpozná do niekoľko sekúnd
zdroj: pixabay.com

Čínsky gigant má zbraň proti koronavírusu! Umelá inteligencia ho rozpozná do niekoľko sekúnd

Šírenie koronavírusu stále nie je pod kontrolou a aj v našom blízkom okolí sa objavuje viac prípadov nakazených ľudí. Do boja s týmto novým vírusom sa okrem vlád, lekárov a vedcov už zapájajú aj veľké technologické spoločnosti.

Čínska technologická spoločnosť Alibaba, ktorá zastrešuje viacero online platforiem a systémov vrátane známeho AliExpressu, prišla s novým spôsobom ako rýchlo diagnostikovať koronavírus COVID-19. Využíva na to systém založený na umelej inteligencii, ktorý dokáže pracovať omnoho rýchlejšie ako lekári.

Umelá inteligencia funguje tak, že analyzuje a porovnáva CT snímky hrudníkov pacientov. Na základe nich sa snaží rozpoznať prítomnosť COVID-19. Vedci trénovali systém na obrázkoch a dátach od 5000 pacientov. Šlo o chorých ľudí, u ktorých bol potvrdený koronavírus a boli hospitalizovaní v čínskych nemocniciach.

zdroj: pixabay.com

Umelá inteligencia dokáže takýmto spôsobom uľahčiť prácu lekárom v nemocniciach a šetriť ich čas. V porovnaní s človekom jej totiž analýza CT snímok trvá omnoho kratší čas. Alibaba tvrdí, že dokáže rozpoznať koronavírus v priebehu 20 sekúnd. Pre porovnanie, človeku to zaberie v priemere 15 minút. Navyše, umelá inteligencia je aj relatívne presná – koronavírus správne odhalila v 96% prípadoch. 

Alibaba ale nie je jediná, kto sa snaží využiť umelú inteligenciu v boji proti COVID-19. Čínska organizácia Ping An už v minulosti priniesla veľmi podobný algoritmus. Aj ten diagnostikuje koronavírus na základe snímok z CT, jeho autori však tvrdia, že mu to zaberie len 15% a presnosť presahuje 90%.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Fun rádio