Mobil.sk Mobil.sk

Samsung začal produkciu najrýchlejších RAM pamätí pre smartfóny na svete
zdroj: Samsung

Samsung začal produkciu najrýchlejších RAM pamätí pre smartfóny na svete

Spoločnosť Samsung spustila masovú produkciu pravdepodobne najrýchlejších pamätí v histórii smartfónov.

Spoločnosť Samsung patrí k najväčším producentom pamäťových čipov na svete. Hojne ich osadzuje do svojich smartfónov, no rovnako zásobuje aj ostatných výrobcov. Nové DDR5 DRAM pamäte tak opäť zlepšia rýchlosť smartfónov.

Nové 16 GB LPDDR5 pamäťové moduly sú vyrábané 10 nanometrovou technológiou a sú schopné preniesť až 5500 megabitov za sekundu. To značí, že sú o 1,3 krát rýchlejšie než predchádzajúca generácia LPDDR4X RAM pamätí. Súčasne sú nové čipy zhruba o 20 % úspornejšie.

Nové pamäťové moduly budú zrejme hojne využívané najmä v 5G smartfónoch a zariadeniach. S ich rýchlosťou a kapacitou budú môcť elektronické zariadenia naplno využívať potenciál 5G sietí, umelej inteligencie alebo nových hier.

samsung galaxy s20 ultra
Evan Blass

Len pred pár dňami pritom spoločnosť oznámila začiatok produkcie 6-nanometrových a 7-nanometrových čipov vyrábaných technológiou EUV (Extreme Ultraviolet) a prvé produkty založené na tomto výrobnom proscese by sa ku zákazníkom mali dostať už v prvom štvrťroku 2020.

Samsung zároveň dokončil dizajn pre čipy vyrábané 5-nanometrovým výrobným procesom a započal vývoj 4-nanometrových čipov. V budúcom roku by sa na rad mala dostať 3-nanometrová architektúra. Všetky tieto čipy budú určené pre umelú inteligenciu, 5G zariadenia a automobilový priemysel.

Po miernom spomalení rastu výkonu nových smartfónov v minulých rokoch nás tak čaká ďalší výkonnostný posun nahor. Smartfóny so 16 GB RAM by sa mali čoskoro stať štandardom pre prémiovú triedu zariadení.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Samsung

Pozri viac

Fun rádio