Mobil.sk Mobil.sk

Sony Xperia X 1 II je prvým 5G smartfónom od Sony. Ponúka výkon, fotoaparát Zeiss a 4K HDR displej
zdroj: Sony Xperia 1 II / Sony

Sony Xperia X 1 II je prvým 5G smartfónom od Sony. Ponúka výkon, fotoaparát Zeiss a 4K HDR displej

Spoločnosť Sony nás dnes prekvapila hneď niekoľkými modelmi smartfónov Xperia. Zažiarila najmä vlajková loď Xperia 1 II, ktorá je vybavená tými najmodernejšími technológiami.

Japonská spoločnosť Sony sa niekoľko rokov snaží predstaviť smartfón, ktorý by oslovil širšie masy, no zatiaľ sa jej to veľmi nepodarilo. Napriek tomu, že išlo o vždy výborne vybavené modely, absencia emócií v dizajne a vzhľad, ktorý sa počas niekoľkých rokov takmer nemenil akosi nedokázali osloviť veľkú časť. V poslednom období sa ale v spoločnosti Sony rozhodli, že zmenia smer, akým sa ich smartfóny uberajú a skúsia sa zamerať na kreatívcov.

Model Xperia 1 bol po rokoch prvou vlajkovou loďou spoločnosti Sony, ktorá sa dočkala výraznejších zmien v dizajne či funkciách. Táto zmena sa udiala pod taktovkou nového šéfa Kimia Makiho, ktorý dovtedy viedol veľmi úspešnú divíziu digitálnych fotoaparátov Sony Alpha. Firma Sony tak konečne začala využívať synergiu svojich úspešných subznačiek a model Xperia 1 II bude v tomto trende naďalej pokračovať.

sony xperia 1 ii
Sony Xperia 1 II / zdroj: Sony

Vreckový 4K televízor

Sony Xperia X II dostala do vienka 6,5-palcový 4K HDR OLED displej s pomerom strán 21:9. Ponúkne vraj nevídanú presnosť farieb, čo s kreatívnym módom CineAlta ocenia najmä tvorcovia a ľudia pracujúci s obrazom. Šéf Sony sa presne nezmienil o obnovovacej frekvencii displeja, ale ich technológia "motion blur" sa vyrovná frekvencii 90 Hz. Displej kryje odolné sklo Gorilla Glass 6.

Sony Xperia 1 II
Sony Xperia 1 II / zdroj: Sony

Výborný obraz dopĺňa technológia Dolby Atmos a dva stereo reproduktory. Xperiu 1 II si vzali do parády aj zvukový inžinieri japonskej značky a vyladili ho pre tých najnáročnejších. Novinka bude hrať výborne aj prostredníctvom slúchadiel, pretože podporuje 360-stupňový priestorový zvuk Reality Audio. Mimochodom, slúchadlá pripojíte cez starý dobrý 3,5 mm audio jack konektor.

Sony Xperia 1 II
Sony Xperia 1 II / zdroj: Sony

Učí sa od profesionálnych digitálnych bezzrkadloviek

Pri fotoaparáte, ktorý má v tomto prípade až 3 objektívy, si mobilná divízia Sony požičala hneď niekoľko technológií s fotoaparátov Sony Alpha. V prvom rade ide o zaostrovanie na oko a tvár (aj v prípade zvierat), ktoré funguje výborne aj v prípade fotoaparátov Sony Alpha. Pokiaľ bude mať funkcia rovnaký výkon aj v smartfónoch, bude mať Xperia konkurenčnú výhodu.

Sony Xperia 1 II
Sony Xperia 1 II / zdroj: Sony

Ultraširokouhlý objektív má 16mm a svetelnosť f/2.2, klasický široký objektív 24mm s clonou f/1.7 a 70 milimetrový teleobjektív ponúkne svetelnosť f/2.4. Všetky senzory majú rozlíšenie 12 megapixelov. Dopĺňa ich aj hĺbkový 3D ToF senzor a LED blesk. Zaujímavosťou sú objektívy značky Zeiss, ktoré doteraz v smartfónoch využívala najmä spoločnosť Nokia. Špeciálna vrstva T* od spoločnosti Zeiss výrazne redukuje odlesky svetla pri fotografovaní alebo natáčaní videa.

<

Vo vnútri len to najlepšie

Vo vnútri očakávajte len to najlepšie. Čip Qualcomm Snapdragon 865 s podporou 5G sietí, ktorému bude sekundovať 8 GB RAM a 256 GB vnútornej pamäte. Keby to niekomu nestačilo, pamäť bude možné rozšíriť o microSDXC karty až do veľkosti 1 TB. Poteší podpora dvoch kariet SIM a tiež kapacita batérie 4000 mAh. Okrem bezdrôtového nabíjania štandardu Qi ponúkne Xperia 1 II aj populárny STAMINA mód pre dlhšiu výdrž batérie. Poteší aj odolnosť voči vode a prachu s certifikáciou IP68.


Zatiaľ bez ceny

Xperia 1 II by mala byť globálnym modelom dostupným v čiernej a fialovej farbe. Cenu zariadenia spoločnosť Sony zatiaľ neprezradila, ale snáď bude priaznivejšia ako pri predchodcovi. Pri Xperii 1 bola totiž práve relatívne vysoká cena jednou z hlavných nevýhod, ktorá mohla záujemcov odradiť od kúpy inak veľmi dobre vybaveného smartfónu.

Sony Xperia 1 II
Sony Xperia 1 II / zdroj: Sony
zdroj: sony.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Sony

Pozri viac

Fun rádio