Mobil.sk Mobil.sk

Americký startup Essential, ktorý založil autor Androidu, je po 5 rokoch zrušený
zdroj: essential.com

Americký startup Essential, ktorý založil autor Androidu, je po 5 rokoch zrušený

Výrobca smartfónov Essential ukončuje po piatich rokoch od založenia svoju cestu. Táto správa je pomerne prekvapivá vzhľadom na to, že ešte minulý rok nám sľubovali predstavenie nového, netradičného mobilu.

Spoločnosť Essential bola založená v novembri 2015 Andy Rubinom, jedným z pôvodných tvorcov operačného systému Android. Aj napriek vysokým investíciám a mediálnemu záujmu, ktorý Rubin pritiahol, si však Essential nedokázal vybudovať silné miesto na trhu.

Jediný dokončený produkt, ktorý sa aj skutočne predával, bol smartfón Essential Phone. Ten nám spoločnosť predstavila ešte v máji 2017. Je pokladaný za prvý komerčne dostupný smartfón, ktorý prišiel s výrezom v hornej časti obrazovky – ešte pred tým, ako s ním prišiel iPhone X. Navyše, ponúkal prémiovú výbavu a Essential ponúkal zákazníkom skvelú podporu vrátane veľmi rýchlych aktualizácii.

Aj napriek tomu, že v podstate odštartoval jeden z najväčších dizajnových trendov posledných rokov, sa nepredával veľmi dobre. Recenzenti kritizovali napríklad jeho kameru, ktorá vraj zaostávala za konkurenciou. Hovorilo sa o tom, že by nám spoločnosť mohla priniesť aj jeho nástupcu – Essential Phone 2, no toho sme sa nakoniec nikdy nedočkali.

Essential pracoval aj na ďalších produktoch. Mal nám priniesť napríklad inteligentného domáceho asistenta či vlastný operačný systém. Ešte v októbri 2019 spoločnosť oznámila, že pracuje na novom smartfóne s názvom Project Gem, ktorý by mal priniesť netradičný, dlhý dizajn. Nič z toho si však už nenájde cestu k svojim zákazníkom. 

zdroj: essential.com

Jedným z dôvodov, ktoré zabránili spoločnosti Essential vystreliť a stať sa úspešným výrobcom smartfónov, boli aj obvinenia Andyho Rubina zo sexuálneho zneužívania. Po tom, čo Rubin v roku 2014 opustil spoločnosť Google sa začali objavovať správy o jeho nevhodnom vzťahu k podriadeným pracovníčkam, ktoré sa Google snažil utajiť. 

Po značke BlackBerry tak končí ďalší ambiciózny výrobca smartfónov. A je to škoda, Essential bol jedným z najsľubnejších a najambicióznejších startupov v technologickom priemysle.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ostatné (mobily)

Pozri viac

Fun rádio