Mobil.sk Mobil.sk

Čína vytvorila pre obyvateľov špeciálnu aplikáciu na identifikáciu blízkeho kontaktu s koronavírusom
zdroj: needpix.com

Čína vytvorila pre obyvateľov špeciálnu aplikáciu na identifikáciu blízkeho kontaktu s koronavírusom

Špeciálna čínska aplikácia je navrhnutá tak, aby sa ľudia dozvedeli či sa nachádzali v blízkosti niekoho, kto je nakazený koronavírusom.

Čína zverejnila aplikáciu, ktorú správa označuje ako detektor blízkeho kontaktu. Aplikácia totiž informuje obyvateľov, či im hrozí infikovanie koronavírusom. Appka pracuje na báze určovania polohy a používateľom zobrazuje, ako ďaleko sa nachádzajú od niekoho, kto je priamo infikovaný koronavírusom alebo sa u neho vyskytlo podozrenie z infekcie.

Používatelia na svojom mobile najprv musia naskenovať QR kód prostredníctvom služieb Alipay, WeChat alebo QQ a následne po zaregistrovaní aplikácie sú vyzvaný, aby zadali svoje meno a číslo občianskeho preukazu. Autor správy, čínska štátna tlačová agentúra Xinhua, neuviedol viac podrobností o fungovaní appky.

koronavirus cina
Ilustračný obrázok / zdroj: Pixabay.com

Cieľom tejto aplikácie je upozorniť ľudí, ktorí úzko spolupracujú, zdieľajú spoločné priestory, učebňu, žijú v rovnakom dome alebo cestujú prostriedkami hromadnej dopravy, že v priestore sa v minulosti mohol nachádzať pacient alebo potencionálny pacient a prinútiť ich tak k zvýšenej opatrnosti. Aplikácia bola vyvinutá Generálnym úradom štátnej rady, Národnou zdravotníckou komisiou a čínskymi technologickými spoločnosťami s podporou niekoľkých ministerstiev.

Choroba, ktorá v súčasnosti postihla desaťtisíce ľudí po celom svete bola po prvýkrát nahlásená na Silvestra 2019. Po niekoľkých týždňoch bola zaradená medzi koronavírusy, ktoré už v minulosti spôsobili zdravotné ťažkosti väčším skupinám obyvateľstva. Do tejto rodiny patrí aj vírus spôsobujúci bežné nachladnutie, SARS (akútny respiračný syndróm) alebo MERS (respiračný syndróm na strednom východe).

Hoci vakcína na tento typ vírusu ešte neexistuje, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) informovala, že hotová by mala byť do 18 mesiacov. Dovtedy sa lvedci a lekári snažia prísť na efektívnu liečbu aj za pomoci technológií a umelej inteligencie.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Appky / Soft / Hry

Pozri viac

Fun rádio