MOBIL.sk MOBIL.sk

Samsung Galaxy Z Flip: Malý skladací smartfón s lepšou cenou a novými riešeniami
zdroj: Samsung

Samsung Galaxy Z Flip: Malý skladací smartfón s lepšou cenou a novými riešeniami

Samsung nám konečne ukázal v poradí už druhý skladací smartfón, ktorým len potvrdzuje svoju vedúcu pozíciu v segmente skladacích zariadení. Samsung Galaxy Z Flip prináša hneď niekoľko noviniek. Má kompaktnejší dizajn a nižšiu cenu než jeho starší súrodenec Samsung Galaxy Fold.

Vlajkové lode Galaxy S20, S20+ a S20 Ultra 5G neboli jedinými smartfónmi, ktoré Samsung ukázal na evente Galaxy Unpacked 2020. Trojicu prémiových zariadení výrobca doplnil o skladací model Galaxy Z Flip, ktorý je v poradí už druhým skladacím smartfónom spoločnosti. V čom sa novinka líši od pôvodného mobilu Galaxy Fold?

Umelú hmotu nahradilo špeciálne krycie slo

V prvom rade je to spôsob skladania. Kým Galaxy Fold sa skladá po vertikálnej osi ako kniha, Galaxy Z Flip je skladateľný horizontálne ako ženská pudrenka. Zariadenie je tak podstatne kompaktnejšie. Samsung Galaxy Z Flip je vybavený 6,7-palcovým FullHD+ dynamickým AMOLED displejom s rozlíšením 2636 x 1080 a pomerom strán 21,9:9. Jeho marketingový názov je Infinity Flex a je pokrytý špeciálnym tenkým sklom s technológiou Ultra Thin Glass, ktorú exkluzívne vyvinula samotná spoločnosť Samsung. Ide o vôbec prvýkrát, čo v skladacom smartfóne nebol na ochranu displeja použitý plast.

galaxy z flip
Skladací smartfón Samsung Galaxy Z Flip / zdroj: Samsung

Na tele zariadenia je k dispozícii aj druhý notifikačný Super AMOLED displej, ten je však umiestnený na vonkajšej strane ako doplnková zobrazovacia plocha. Na uhlopriečke 1,1 palca s rozlíšením 300 x 112 pixelov zobrazí čas a iné základné informácie o zariadení, aby používateľ nemusel otvárať smartfón zakaždým, keď dostane nejakú notifikáciu.

galaxy z flip
Skladací smartfón Samsung Galaxy Z Flip / zdroj: Samsung

Novinkou je vylepšená konštrukcia skladacieho kĺbu

Samsung sa v prípade tohto skladacieho modelu pýši aj unikátnou konštrukciou skrytého kĺbu. Vďaka nemu je Galaxy Z Flip stabilný a môžete ho otvoriť v akomkoľvek uhle podobne ako notebook. Samsung navyše do skadacieho mechanizmu umiestnil úplne novú technológiu založenú na nylonových vláknach, ktorá sa postará o odpudzovanie nečistôt. Majiteľom smartfónu by sa tak už nemalo stávať, že sa do kĺbu dostanú nečistoty, ktoré skadací kĺb poškodia.

Vo vnútri zariadenia nájdeme veľmi decentne pôsobiace komponenty. Nejde o výbavu vlajkoých lodí, ale ich výkon rozhodne nikoho neurazí. 64-bitový procesor vyrobený 7-nanometrovým procesom má až 8 jadier. Pamäť RAM má hodnotu 8 GB a úložisko 256 GB by malo stačiť aj náročnejším používateľom. Smartfón v sebe ukrýva duálnu batériu s celkovou kapacitou 3300 mAh. Tú môžete dobíjať pomocou USB-C konektora a tiež bezdrôtovo. Poteší aj funkcia Wireless PowerShare, ktorá z batérie zariadenia dokáže bezdrôtovo nabiť iný smartfón alebo príslušenstvo kompatibilné s nabíjacím štandardom Qi.

samsung galaxy z flip
Samsung Galaxy Z Flip je veľmi skladný smartfón / zdroj: Samsung

Upravený Android 10 vám z jedného displeja urobí dva

Operačným systémom je Android 10 od spoločnosti Google, ktorý Samsung upravil pre potreby skladacieho Galaxy Z Flip. V spolupráci s firmou Google sa Samsungu podarilo rozdeliť displej na dve časti a v prípade, že smartfón nie je otvorený do roviny, môžete ho používať ako dva displeje. Na jednej polovici môžete napríklad sledovať YouTube a na druhej komentovať status svojmu známemu. Podobne funguje aj multitasking pri otvorenom telefóne.

Skladací smartfón Samsung Galaxy Z Flip
Skladací smartfón Samsung Galaxy Z Flip / zdroj: Samsung

Nový skladací smartfón od Samsungu má zabudovaný 10-megapixelovú selfie kamerku so zorným uhlom 80 stupňov. Tá je umiestnená v diere uprostred hlavného displeja. Fotoaparát modelu Galaxy Z Flip je duálny a obidva objektívy majú zhodné rozlíšenie 12 megapixelov. Jeden z nich zachytáva až 123-stupňové ultra širokouhlé zábery, kým druhý objektív je klasický.

Skladací smartfón Samsung Galaxy Z Flip
Otvárací mechanizmus je vybavený novou technológiou založenou na nylonových vláknach, ktoré majú odpudzovať nečistoty / zdroj: Samsung

Poistenie v cene

Samsung si za odvážny a štýlový Galaxy Z Flip bude pýtať 1480 €, čo nie je najmenej, ale je to rozhodne lepšia cena než v prípade minuloročného modelu Galaxy Fold. Galaxy Z Flip sa bude predávať v čiernej farbe Black Mirror a fialovej Purple Mirror. Predobjednať sa dá od predstavenia až do 20.2.2020 a pokiaľ si záujemcovia zakúpia slovenskú distribúciu zariadenia Galaxy Z Flip prostredníctvom spoločnosti Samsung Electronics Czech and Slovak, dostanú v cene mobilu ročné poistenie, vďaka ktorému má zákazník nárok na jednu poistnú udalosť so spoluúčasťou len 109 Eur.

zdroj: Samsung

Najnovšie z kategórie: Samsung

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio