MOBIL.sk MOBIL.sk

Spoločnosť Orange Slovensko sa na výstavbe 5G sietí dohodla s Nokiou
zdroj: needpix.com

Spoločnosť Orange Slovensko sa na výstavbe 5G sietí dohodla s Nokiou

Slovenský Orange a Nokia tento týždeň podpísali novú obchodnú zmluvu, ktorá stanovuje dlhodobú komplexnú sieťovú spoluprácu medzi oboma spoločnosťami.

Technológie 5G sietí vo svete poskytuje operátorom hneď niekoľko spoločností. Medzi tie najznámejšie určite patria firmy ako Ericsson, Huawei alebo Nokia. A práve posledná menovaná spoločnosť sa stane partnerom pre rozširovanie kapacity siete a dodávanie pokrokových technológií pre nasledujúcu generáciu 5G sietí.

Šéf spoločnosti Orange Slovensko Federico Colom sa vyjadril, že touto dohodou robí slovenský Orange ďalší krok smerom k spusteniu mobilných služieb novej generácie využívajúcich nedávno modernizovanú rádiovú sieť pripravenú na 5G technolģie. Prezident divízie mobilných sietí v spoločnosti Nokia, Tommi Uitto, zas pripomenul, že Nokia a Orange Slovensko majú dlhodobý dôverný vzťah a sľubuje, že pri uvoľnení potenciálu 5G sietí u nášho oranžového operátora z toho budú ťažiť podniky aj bežní spotrebitelia.

5G siete orange
ilustračný obrázok Pixabay

Sieť spoločnosti Orange bude nové 5G frekvenčné pásma na Slovensku využívať softvér a hardvér s názvom AirScale od spoločnosti Nokia. Nokia tiež dodá systém riadenia NetAct, ktorý je vybavený pokročilými nástrojmi pre automatizáciu a efektivitu. Orange sa tak môže naplno pustiť do aktualizácie svojej 4G siete, ktoré sú rovnako založené na AirScale. Prostredníctvom aktualizácie softvéru v nich teda postačí aktivovať 5G v existujúcich pásmach.

Operátor Orange poskytuje mobilné služby prostredníctvom 2G siete pre 99,8% obyvateľov Slovenska, kombinované pokrytie  3G sietí s prenosovými rýchlosťami až 42 Mbit/s so 4G sieťami s maximálnou rýchlosťou 300 Mbit/s poskytuje najväčší slovenský operátor pre takmer 99% obyvateľov Slovenska.

Znamená to, že sa 5G sietí konečne dočkáme aj na Slovensku? S veľkou pravdepodobnosťou áno. Doteraz sme prinášali správy o 5G sieťach, o ich rýchlosti, výhodách a nevýhodách najmä zo zahraničia, kde 5G siete začali spoločnosti zavádzať podstatne skôr. Aj keď presný dátum spustenia komerčnej prevádzky 5G sietí stále nie je známy, dohoda Nokie a spoločnosti Orange naznačuje, že sa k nemu nezadržateľne blížime.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio