MOBIL.sk MOBIL.sk

Apple musí zaplatiť pokutu 25 miliónov za to, že spomaľoval staršie iPhony
zdroj: pxfuel.com

Apple musí zaplatiť pokutu 25 miliónov za to, že spomaľoval staršie iPhony

Spoločnosť Apple ešte v roku 2017 priznala, že úmyselne spomaľuje staršie modely iPhonov. Teraz kvôli tomu príde o slušný balík peňazí.

Francúzsky úrad pre dohľad nad konkurenciou a podvodmi DGCCRF uložil Applu pokutu za to, že vydával aktualizácie, ktoré spomaľovali iPhony. Úrad vidí najväčší problém v tom, že zákazníci „neboli informovaní, že inštalovanie iOS aktualizácii môže spomaliť ich zariadenia.“ Jabĺčková spoločnosť teraz musí zaplatiť 25 miliónov eur.

Apple so zaplatením pokuty súhlasil. Firma sa zároveň dohodla s francúzskym úradom na tom, že na webovej stránke bude mesiac zverejňovať oznámenie súvisiace so spomaľovaním iPhonov.

zdroj: pxfuel.com

Táto kauza začala pred niekoľkými rokmi. Mnoho zákazníkov spoločnosť už dlhšie upodozrievalo za to, že úmyselne spomaľuje staršie iPhony a snaží sa ich tak donútiť prejsť na novšie modely. V roku 2017 to nakoniec spoločnosť aj priznala. Potvrdila, že niektoré modely spomaľovala, avšak nebolo to preto, aby zvýšili predaj novších iPhonov.

Spoločnosť sa tak snažila predĺžiť životnosť týchto zariadení. Lítiové batérie sa postupom času stávajú menej stabilné a nezvládajú poskytovať mobilom dostatočný prúd. V prípade, že iPhone nedostáva dostatočnú energiu na výkon, môže sa neočakávane vypnúť. Apple preto vydával aktualizácie na staršie telefóny, ktorá znížili výkon, no zároveň ich chránili pred vypínaním a poškodením komponentov.

zdroj: unsplash.com

Aj samotní zákazníci potvrdili, že ich iPhony sa postupom času spomaľovali. Akonáhle v nich ale vymenili batériu, výkon sa vrátil do normálu. 

Spoločnosť stále spomaľuje staršie iPhony. Avšak, teraz o tom už svojich zákazníkov informuje. V nastaveniach si môžu pozrieť, kedy je ich batéria degradovaná natoľko, že zariadenie musí prejsť na režim nižšieho výkonu. Stav batérie nájdete v Nastavenia > Batéria > Zdravie batérie.

zdroj: bbc.com

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio