MOBIL.sk MOBIL.sk

Praktický test ukázal, že skladací mechanizmus Motoroly Razr nemusí vydržať bez poruchy ani rok (VIDEO)
zdroj: CNET / YouTube

Praktický test ukázal, že skladací mechanizmus Motoroly Razr nemusí vydržať bez poruchy ani rok (VIDEO)

Skladacie smartfóny sú plné superlatívov. Sú skladnejšie, zároveň majú väčší displej, výkonu majú na rozdávanie a pre okoloidúcich sú pre svoj futuristický zjav doslova magnetom. Majú však jednu slabú stránku skladací mechanizmus.

Vďaka skladaciemu mechanizmu výrobcovia na displejoch takýchto smartfónov nemôžu použiť klasické tvrdené sklo. A práve skladací mechanizmus sám o sebe je akousi Achillovou pätou týchto zariadení. Ide o pridanú mechanickú časť, ktorá má tendenciu sa po určitou čase opotrebovať a pokaziť.

Kým spoločnosť Samsung pri predstavení svojho Samsungu Galaxy Fold deklarovala, že bol testovaný pre 120 tisíc ohybov, čo by pre životnosť takéhoto zariadenia malo byť postačujúce, nie všetky skladacie mobily môžu byť rovnako odolné. Do hľadáčika webu CNET sa práve kvôli tomtuto dostala nová Motorola Razr.

zdroj: CNET / YOuTube

Redaktori portálu ju upevnili do testovacieho stroja Square Trade FoldBot a v priebehu živého vysielania ju nechali ohýbať. Moderátori videa smartfón vždy po nejakej dobe z testovacieho zariadenia vybrali a skontrolovali jeho stav. Prvých 25 000 ohybov to Motorole Razr išlo vcelku dobre, ale keď testovací stroj zastavili na čísle 27 218 ohybov, smartfón pri skladaní vydával vŕzgavé zvuky, čo naznačuje opotrebovanie materiálu alebo poruchu mechanizmu.

Za predpokladu, že by ste Razr otvorili a zložili 100-krát denne
, mechanizmus by vám nevydržal bez poruchy ani 1 rok. Ak ste menej aktívnym používateľom a rozkladali by ste mechanizmus len 50-krát denne, dostali by ste sa na hranicu 18 mesiacov životnosti. Je nutné podotknúť, že tento výpočet nemusí byť presný. Pravdepodobne žiadny používateľ pri bežnom používaní neohne smartfón niekoľko tisíckrát zadeň.

Ďalším argumentom proti tomuto testu je fakt, že bežný človek smartfón otvára rozhodne opatrnejšie ako testovací robot. Test však ukazuje najväčšiu slabinu skladacích smartfónov. Kým na klasických zariadeniach sa vám môže rozbiť sklo alebo displej, ktorý sa dá relatívne rýchlo vymeniť. Skladací mechanizmus je ale súčasťou tela zariadenia a jeho výmena môže byť podstatne nákladnejšia. Nehovoriac o tom, že skladacie smartfóny sú všeobecne drahé kúsky, ktoré by toho vzhľadom na svoju cenu mohli vydržať viac než klasické mobily.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio