MOBIL.sk MOBIL.sk

Apple chystá funkciu CarKey, vďaka ktorej premeníte svoj iPhone na kľúč od auta
zdroj: pxfuel.com

Apple chystá funkciu CarKey, vďaka ktorej premeníte svoj iPhone na kľúč od auta

Smartfóny už nahradili digitálne fotoaparáty, papierové kalendáre, MP3 prehrávače aj prenosné herné konzoly. Najnovšie začínajú zastupovať naše platobné karty a v budúcnosti by dokonca mohli slúžiť namiesto kľúča od auta.

Spoločnosť Apple zverejnila v stredu prvú beta verziu operačného systému iOS 13.4. Je určená len pre vývojárov a na testovacie účely. Portál 9to5Mac v ňom našiel dôkaz, že Apple pripravuje novú funkciu, ktorá by mohla premeniť iPhone na digitálny kľúč od auta. V systéme sa nachádza odkaz na API s názvom „CarKey.“ 

Prostredníctvom neho by mohli užívatelia využívať svoj iPhone, ale napríklad aj Apple Watch, na odomykanie, zamykanie či štartovanie auta. Technológia bude fungovať vďaka NFC čipu. To znamená, že sa bude dať využiť len v autách, ktoré NFC podporujú. Ak takéto auto máte, bude vám stačiť podržať mobil v jeho tesnej blízkosti a odomkne sa.

zdroj: pixabay.com

Zdá sa, že CarKey bude fungovať prostredníctvom aplikácie Peňaženka, ktorú obsahujú všetky iPhony od výroby. Užívateľ spáruje svoj mobil s autom prostredníctvom NFC a následne sa mu zobrazí v tejto aplikácii. Na samotné odomknutie nebudete potrebovať autentifikáciu pomocou Face ID či hesla. Dokonca mobil nemusíte ani prebudiť.

Auto budete môcť mobilom odomykať nie len vy, ale aj vaši blízki. CarKey totiž umožňuje zdieľať kľúč od auta s ďalšími členmi rodiny, ktorí by mohli na aute jazdiť. Majiteľ im jednoducho pošle kľúč a ten sa objaví v ich aplikácii Peňaženka. 

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio