MOBIL.sk MOBIL.sk

Nové testy naznačujú, že iPhone 11 Pro značne prekračuje povolené hodnoty žiarenia
zdroj: MOBIL.sk

Nové testy naznačujú, že iPhone 11 Pro značne prekračuje povolené hodnoty žiarenia

V auguste minulého roka sme vás informovali o tom, že podľa testov niekoľko modelov iPhonov prekračuje povolené hodnoty vyžarovania. Tieto podozrenia boli nakoniec vyvrátené samotným regulátorom. Tentoraz laboratórium RF Exposure Lab's démonizuje iPhone 11 Pro.

Testy robilo laboratórium RF Exposure Lab's a po skúmaní modelu iPhone 11 Pro prišli výskumníci k záveru, že súčasný model iPhonu prekračuje limity viac než dvojnásobne. Jeho majitelia sú údajne vystavovaní vyžarovaniu SAR v množstvách 3,8 W/kg, čo je značne za povolenou hranicou 1,6 W/kg na 1 gram tkaniva, ktorú majú stanovenú v Spojených štátoch. V Európe máme mierne inú metriku. Európska únia u nás povoľuje vyžarovanie SAR v hodnotách do 2 W/kg na 10 gramov tkaniva absorbujúceho signál.

radioaktivitaziareniesar
pexels.com

Správa laboratória hovorí o tom, že testy boli robené s použitím smerníc úradu FCC, pri vzdialenosti zariadenia 5 milimetrov od subjektu. Ostatné parmetre testovania sú však neznámou, preto sa k nim nedá objektívne vyjadriť. Krátkodobo sa hodnota SAR môže zvýšiť v oblastiach, kde nie je dobrý signál a antény sú tak nútené pracovať na vyšší výkon, aby udržali spojenie so sieťou.

Sme zvedaví, ako sa k tomuto zisteniu postaví Federálna komisia pre komunikáciu (FCC). Pokiaľ by sa aj pustila do testovania všetkých iPhonov ešte raz, pravdepodobne by testy neukázali zvýšenú mieru žiarenia. Podobne dopadol aj minuloročný škandál. Regulátor 4 mesiace po prevalení informácie zverejnil zhrňujúcu správu, že testy zopakovali podľa svojich smerníc a iPhony spolu s ostatnými modelmi nevykazovali zvýšené hodnoty radiácie, ktoré by prekračovali limity.

iphone 11 pro
Alta's Projects / YouTube

Podľa všetkého teda nie je nutné sa nijako obávať. Odchýlka merania môže byť spojená s nepresnosťou testov, čo značí, že vyžarovanie iPhonov 11 Pro by malo byť v limitoch a tým pádom neškodné pre používateľov. Povolené limity žiarenia sú zostavované z bezpečných limitov pre organizmus, ktoré sú ale 50-krát vyššie. Spoločnosť Apple by navyše takýmto prehreškom mohla stratiť veľmi veľa. Správu priniesol web AppleInsider.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio