MOBIL.sk MOBIL.sk

Značka Dyson si dala patentovať "slúchadlá" so zabudovanou čističkou vzduchu
zdroj: Dyson Ltd. / Wikimedia.org

Značka Dyson si dala patentovať "slúchadlá" so zabudovanou čističkou vzduchu

Dyson je spoločnosťou, ktorú poznáme najmä pre produkty ako sú vysávače či ventilátori. Preto je veľkým prekvapením, že sa zjavil patent spoločnosti na slúchadlá. Nejde však o klasické slúchadlá určené na počúvanie hudby. Tieto vás namiesto obľúbenej hudby potešia čistým vzduchom.

Agentúra Bloomberg informovala o tom, že na britskom patentovom úrade sa objavil zaujímavý patent spoločnosti Dyson. Ten bol síce podaný už v júly 2018, no verejným sa stal iba teraz. Opis patentu vyzerá nasledovne: "Podstatou tohto vynálezu je nositeľná čistička vzduchu, ktorá zlepšuje čistotu vzduchu a prívod vzduchu v porovnaní s inými nositeľnými čističkami vzduchu."

Problém súčasných nositeľných čističiek vzduchu je ten, ža zakrývajú nos alebo ústa majiteľa, čo môže byť pre nositeľa značne nepríjemné a v niektorých situáciách dokonca spoločensky neprípustné. Dyson sa rozhodol tento problém vyriešiť tým, že čističku vzduchu umiestnil na uši nositeľa. V patente sa síce nachádza aj akýsi most, ktorý vyčistený vzduch prinesie priamo pod váš nos, ale podľa obrázkov to vyzerá tak, že pôjde o voliteľné príslušenstvo alebo o zasúvateľný prvok vynálezu.

diyson sluchadla cisticka vzduchu patent
zdroj: Dyson Ltd.

Systém čistenia vzduchu je umiestnený v náušníkoch a je schopný sa otáčať až 12 000 krát za minútu. Pri tomto výkone prefiltruje približne 1,4 litra vzduchu za sekundu. Takto vysoké otáčky blízko uší však môžu produkovať veľmi nepríjemný hluk, preto by možno pomohlo, keby značka Dyson na patente ešte zapracovala a rozhodla sa do týchto "slúchadiel" zakomponovať aj klasické reproduktory a potláčanie okolitých ruchov, aby mala čistička využitie aj ako klasické bezdrôtové slúchadlá na prehrávanie hudby.

Nie je isté, či túto čističku vzduchu niekedy v budúcnosti uvidíme. Hoci v posledných rokoch urobila firma Dyson veľké pokroky v oblasti rôznych technológií, nemajú problém zrušiť aj projekty, do vývoja ktorých už investovali už nemalé peniaze. Ale kto vie, možno bude nakoniec nositeľná čistička vzduchu so zabudovanými slúchadlami hitom nasledujúcej dekády.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio