MOBIL.sk MOBIL.sk

Čína zapojila do boja proti koronavírusu umelú inteligenciu
zdroj: pxfuel.com

Čína zapojila do boja proti koronavírusu umelú inteligenciu

Koronavírus, ktorý sa objavil v čínskom meste Wu-Chan v decembri minulého roka, sa postupne stáva globálnou hrozbou. Čína do boja proti nemu nasadila už aj umelú inteligenciu.

Čína sa v posledných týždňoch potýka s rozširovaním nákazy novým koronavírusom. Vírus už nakazil viac než 17 200 ľudí a postupne sa rozniesol aj do iných krajín. Hoci chorým ľudom v karanténe lekári podávajú rôzne lieky, ktoré by potencionálne mohli byť účinné, žiadny z nich sa zatiaľ stopercentne neosvedčil. Čínski technologickí giganti Baidu a Alibaba sa preto rozhodli poskytnúť vedcom svoje nástroje pre sekvenciu génov poháňané umelou inteligenciou.

Internetový obchod Alibaba minulý týždeň uzatvoril partnerstvo s globálnym inštitútom pre vývoj liekov. Spoločne sa budú snažiť vyvinúť dátovú platformu pre sledovanie koronavírusu prostredníctvom umelej inteligencie. Spoločnosť tieto nástroje ponúkla aj iným inštitútom, aby sa im podarilo urýchliť sekvenciu génov a skríning proteínov. Laboratóriá, ktoré pracujú na výskume tak budú potencionálne schopné rozlúsknuť spôsob, akým sa vírus prenáša, množí a škodí podstatne rýchlejšie.

virus
ilustračný obrázok / zdroj: pixabay.com

Baidu, ktorý prevádzkuje v Číne najrozšírenejší vyhľadávač, poskytol svoj algoritmus pre predpovedanie RNA s názvom LinearFold pre agentúri, laboratóriá a centrá pre prevenciu epidémie na celom svete. Spoločnosť uviedla, že jej algoritmus pomohol skrátiť čas predpovede sekundárnej štruktúry RNA z 55 minút na 27 sekúnd. Ruku k dielu sa snažia priložiť aj Facebook s Instagramom. Sociálne siete podrobne sledujú hoaxy a falošné správy šíriace sa na internete a snažia ich držať na uzde, aby nevyvolávali zbytočnú paniku. Tá totiž sťažuje podmienky lekárom a vedcom, keď ich vystrašení ľudia zbytočne oberajú o čas, ktorý by mohli venovať opodstatneným prípadom.

Umelá inteligencia je technológiou, na ktorú sa človek bude musieť v budúcnosti obracať čoraz viac. V minulosti človek mnoho liekov objavil úplnou náhodou a na veľkú časť chorôb tak existuje efektívna ochrana, súčasné epidémie sa ale šíria extrémne rýchlo a ľudia nemajú dostatok času na vývoj liekov. Kým sa liek začne testovať na ľuďoch, je potrebných aj niekoľko rokov vývoja. Umelá inteligencia by svojou rýchlosťou mohla tento čas veľmi skrátiť.

V súčasnosti sa napríklad ide na ľuďoch testovať liek na Obsedantno-kompulzívnu poruchu, ktorý bol kompletne vyvinutý práve umelou inteligenciou ako prvé liečivo v histórii. Umelá inteligencia vyberala a kombinovala účinné látky a v simulovanom prostredí skúmala ich dopad na gény človeka. Kým tradičným spôsobom by tento proces trval aj 5 rokov, umelá inteligencia to zvládla za jediný rok. Napriek tomu, že táto technológia je iba na svojom začiatku, už teraz výrazne pomáha celému ľudstvu.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio