MOBIL.sk MOBIL.sk

Česko chcelo zaplatiť firme takmer 16 miliónov eur za tvorbu online systému. Skupinka programátorov to zvládla za víkend a zadarmo!
zdroj: wikimedia.org

Česko chcelo zaplatiť firme takmer 16 miliónov eur za tvorbu online systému. Skupinka programátorov to zvládla za víkend a zadarmo!

Aj tento príbeh hovorí o tom, ako dokáže štát zle hospodáriť s verejnými financiami. Viac online špecialistov v štátnom sektore by dokázalo krajinám ušetriť milióny eur.

Česká republika chcela prostredníctvom tendra zaplatiť externej firme 400 miliónov českých korún, čo je v prepočte takmer 16 miliónov eur za to, že spoločnosť vybuduje informačný online systém určený na predaj dialničných známok. V cene zákazky boli zahrnuté aj náklady za jeho štvorročnú údržbu To však nahnevalo miestnych počítačových nadšencov, ktorí sa rozhodli situáciu vziať do vlastných rúk.

Chceli vláde ukázať, ako veľmi je ich systém predražený. Do výzvy sa prihlásilo zhruba 300 programátorov a v priebehu jedného víkendu sa im tento systém podarilo naprogramovať. Pracovalo na ňom priamo asi 60 ľudí, medzi ktorými nechýbali ani Slováci. Demonštratívnu stránku sprístupnili pod doménou Férznámka.cz, ktorá ukazuje funkčnosť celého riešenia. Predávajú sa cez ňu zatiaľ iba demonštračné známkyv hodnotách 1 až 3 Kč. Tvorcovia webu uviedli, že celý zárobok poputuje Nadačnému fondu Kolečko.

mobil smartfon peniaze pc
zdroj: pxhere.com

Systém ako taký nie je úplný, pretože nadšenci nemali prístup ku všetkým integráciám. Nie je teda dokončených všetkých 14 funkcionalít, ale v prípade, že by im bol umožnený prístup ku všetkým podkladom, dokázali by ho dokončiť do požadovanej podoby. Český premiér Andrej Babiš potvrdil, že ak by mali záruky, že bude ich produkt dostatočne funkčný a bude zaň niekto zodpovedný, technológiu by mohli reálne využiť. Web je už lokalizovaný do slovenčiny, angličtiny a nemčiny a dobrovoľníci pridali aj jazyky ako poľština, maďarčina, španielčina, dánština či japončina.

O zlej miere informovanosti na českom ministerstve dopravy svedčí aj fakt, že požiadavkou pre vybudovanie systému bola podpora prehliadača Internet Explorer, ktorý už neodporúča používať ani samotná spoločnosť Microsoft. Aj preto je nutnosťou, aby na ministerstvách sedelo viac odborníkov na informačné technológie, ktorí majú presnú predstavu o cenách za online služby. Na podobných zákazkách, ktoré sa zadávajú aj na Slovensku, by štáty mohli ušetriť milióny eur, ktoré by následne mohli použiť inde.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio